Dzisiaj jest .

DORADZTWO ZAWODOWE - Warto przeczytać

Wybierając studia

warto kierować się swoimi preferencjami i zainteresowaniami. Mimo wszystko nie szłabym tu tropem obecnych trendów czy prognoz odnośnie potencjalnie chodliwych zawodów. Jeśli weźmiemy pod uwagę swoje umiejętności czy skillset osobowościowy, studia nie będą dla nas katorgą, a przyszła praca może stać się pasją i dawać dużą satysfakcję. Warto pomyśleć, co robimy lepiej niż inni i czego uczy nam się najłatwiej. Trzeba sobie również zadać pytania dotyczące naszej zawodowej przyszłości — np. jaki rodzaj i tryb pracy preferujemy, czy wolimy zaszyć się przed komputerem czy też mieć kontakt z ludźmi etc. oczywiście nie każdy, szczególnie w młodym wieku, może wybrać kierunek studiów, który będzie go pasjonował.
 

JAK WYBRAĆ STUDIA, JEŚLI ŻADEN KIERUNEK SPECJALNIE CIĘ NIE INTERESUJE?
W takiej sytuacji najlepiej sprawdzić, jakie jest zapotrzebowanie na rynku pracy na absolwentów danego kierunku (pozwoli Ci to uniknąć bezrobocia), a także wysokość ich zarobków (w kolejnym rozdziale dowiesz się, absolwentów jakich kierunków najbardziej poszukują pracodawcy i ile możesz zarabiać w przyszłości).
Powinieneś także dokładnie sprawdzić, jakie obowiązki czekają na Ciebie w zawodzie, do którego prowadzi wybrany kierunek studiów.
Pozwoli Ci to uniknąć przykrego zderzenia z rzeczywistością w pracy, której po prostu nie będziesz lubił.
Już od wielu lat na polskim rynku poszukiwani są pracownicy fizyczni - zarówno ci posiadający odpowiednie kwalifikacje, jak i niewykwalifikowani. Brakuje m.in. hydraulików, stolarzy, spawaczy, operatorów wózków widłowych czy tokarzy. Coraz mniej mamy również np. kierowców. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że wielu pracowników fizycznych wyjechało za granicę, bo chociaż miejsc pracy nie ubywa (a wręcz przeciwnie) i z roku na rok coraz więcej osób mogłoby uzyskać zatrudnienie, to pensje i warunki zatrudnienia znajdują się w wielu przypadkach niezmiennie na tym samym poziomie.
Można więc prognozować, że w przypadku pracowników fizycznych zapotrzebowanie nie zmniejszy się w ciągu najbliższych lat i będą to jedne z najbardziej poszukiwanych zawodów. Zapotrzebowanie jest bowiem znacznie większe niż liczba osób chętnych do podjęcia pracy na tym stanowisku w Polsce.
Najbardziej poszukiwane zawody w branży IT
Branża IT rozwija się w Polsce i na świecie znakomicie, dlatego też poszukiwani są niemal wszyscy specjaliści, którzy posiadają wiedzę i umiejętności w tym zakresie. Poza tym np. programiści są nie tylko najbardziej poszukiwani, lecz także figurują jako jeden z najlepiej opłacanych zawodów. Co ciekawe, w wielu przypadkach firmy oferują szereg szkoleń dla początkujących.

Również na tym rynku nie widać tendencji spadkowej, a wręcz przeciwnie - IT rozwija się prężnie, w związku z czym z roku na rok potrzebna jest coraz większa liczba specjalistów. Osoby, które chcą więc podjąć pracę w tym kierunku, posiadając odpowiednie predyspozycje, nie powinny mieć z tym najmniejszego problemu.
Life science coraz popularniejsza
Coraz popularniejsze stają się badania z dziedziny life science. W związku z tym poszukiwani są nie tylko przedstawiciele handlowi chcący sprzedawać jej wytwory, lecz także biotechnolodzy, biolodzy i inni specjaliści mogący brać udział np. w badaniach DNA czy komórek

Postaw na zawód związany z e-commerce
Inną branżą, która z dnia na dzień staje się coraz popularniejsza, jest e-commerce, czyli sprzedaż, marketing oraz dystrybucja produktów oraz usług przez internet. Mimo tego nie wszystkie firmy potrafią sobie z nią poradzić i sprawić, by ich sklepy prężnie działały, dlatego też poszukiwani są specjaliści. Oferty pracy na tym rynku się mnożą i osoby posiadające odpowiednią wiedzę i umiejętności na pewno znajdą coś dla siebie.
 

Najbardziej poszukiwane zawody - kogo potrzebuje pracodawca?
Jeżeli chodzi o najbardziej poszukiwane zawody, wspomnieć należy także o inżynierach, którzy stale znajdują swoje miejsce na rynku pracy. Aktualne szczególnie poszukiwani są ci do spraw produkcji.

Oferty pracy sugerują również, że najbardziej poszukiwanym zawodem jest przedstawiciel handlowy. Wielu ludzi traktuje często taką pracę jako coś tymczasowego, inni z kolei nie potrafią odnaleźć się w handlu, dlatego też można odnaleźć tyle wolnych miejsc pracy na tym stanowisku. Poza tym nie da się ukryć, że często w oczach ludzi zawód ten nie ma dobrej opinii. Warto jednak pamiętać, że bycie przedstawicielem handlowym nie polega na wciskaniu ludziom produktów wątpliwej jakości na siłę i nie powinno się ulegać stereotypom.

Innymi branżami, w których znalezienie pracy rzadko jest problemem, okazuje się księgowość, bankowość i finanse. Co więcej, zawody związane z finansami uznawane są również za najlepiej płatne. Wymagają bowiem ogromu wiedzy i odpowiedzialności. Każda działalność potrzebuje osoby, która zapanuje nad rachunkami i finansami. Płynność finansowa i trzymanie wszystkiego w ryzach jest bardzo ważne, tak samo istotni są więc pracownicy, którzy się tym zajmują.

Pozostałe zawody, na które warto zwrócić uwagę to np. tłumacz, doradca zawodowy, grafik czy specjalista ds. social media. Poszukiwani się również telemarketerzy, specjaliści ds. obsługi klienta czy sprzątaczki
Według prognoz Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości rok 2020 będzie czasem specjalistów. Najbardziej poszukiwani będą pracownicy na rynku informatycznym i telekomunikacyjnym, a także osoby, których praca związana jest z biotechnologią, energetyką oraz nanotechnologią.

“Ale ja nie wiem, kim chcę być w przyszłości!”
Nie martw się, zaraz dowiesz się, jak to ustalić
.

Wybierając zawód dla siebie nie możesz kierować się np. tylko wysokością zarobków lub trybem pracy.
Na to, czy będziesz zadowolony ze swojego przyszłego zajęcia, składa się wiele czynników.
Dobra pensja, realizowanie pasji, poczucie sensu, work-life balance, wykorzystywanie swojego potencjału. Wybierając zawód powinieneś uwzględnić te elementy.
zanim zaczniesz planować swoją karierę.
Jeśli właśnie zakończyłeś edukację, nie zadawaj sobie pytania “do jakiej pracy się nadaję”. Masz jeszcze czas nauczyć się wszystkiego i odkryć swoje pasje.
Skup się raczej na pytaniu: “jaka praca da mi możliwość rozwoju i nie będzie ślepym zaułkiem”.

Nie wiesz, kim chcesz zostać w przyszłości? 7 kwestii, które musisz przemyśleć
 

1. Jesteś kreatywnym humanistą czy umysłem ścisłym?
Zawsze lubiłeś pisać, rysować lub marzy Ci się kariera artysty? A może zdecydowanie wolisz matematykę, rozwiązywanie zagadek logicznych lub projektowanie? Pamiętaj, że nie każdy może być programistą lub dziennikarzem. Jeśli wybierzesz zawód całkowicie niezgodny z Twoimi predyspozycjami, po prostu będziesz się męczył. Nawet zarabiając niezłe pieniądze. I znacznie ciężej będzie Ci osiągnąć status doskonałego fachowca.
2. Czy lubisz pracować z ludźmi?
To bardzo istotna kwestia. Pamiętaj, że osoby pracujące z innymi ludźmi (np. pielęgniarki czy nauczyciele), są bardziej narażone na wypalenie zawodowe. Zastanów się, czy będziesz w stanie na co dzień mierzyć się z prośbami, oczekiwaniami i problemami klientów lub pacjentów. Aby skutecznie pomagać innym, musisz czerpać z tego satysfakcję.
3. Wolisz “spokojną” pracę przy komputerze, czy chcesz być cały czas w ruchu?
Jeśli jesteś osobą aktywną, która woli działać i mieć “zajęte ręce”, pomyśl o zawodach związanych ze sportem, turystyką, medycyną lub np. rzemieślniczych. Jeśli wolisz pracę w biurze przy komputerze, być może lepiej odnajdziesz się np. w marketingu lub dziale IT.
4. Jaki styl życia Ci odpowiada?
Chcesz podróżować i ciągle zmieniać miejsce zamieszkania? A może zależy Ci na pracy z domu? Wolisz pracę od 9 do 17 czy realizowanie zleceń w nietypowych godzinach? Wybierając zawód weź pod uwagę, czy Twój tryb życia nie będzie się “gryzł” z przyszłym stanowiskiem.
5. W czym jesteś dobry, a co lubisz robić?
Po pierwsze zastanów się, jakie są Twoje główne atuty. Jak Twoją pracę i umiejętności oceniają znajomi, bliscy i współpracownicy? Być może nawet nie zdajesz sobie sprawy ze swoich talentów. Pamiętaj jednak, że możesz być dobry w czymś, czego… nie lubisz. Dlatego stwórz również listę zainteresowań, pasji i ulubionych obowiązków. Sprawdź, czy poszczególne talenty możesz realizować wspólnie z hobby.
6. Czy potrzebujesz konkretnego wykształcenia?
Jeśli wybrałeś już wymarzony zawód, zastanów się, jak możesz się w nim kształcić. Czy musisz ukończyć określony kierunek studiów? A może wystarczą specjalistyczne szkolenia i kursy online? Zaplanuj swoją ścieżkę edukacji!
7. Jakie masz cele i marzenia?
Brzmi jak pytanie słabego coacha motywacyjnego? Pamiętaj jednak, że jest bardzo prawdopodobne, że wybrany zawód będziesz wykonywał przez wiele lat (a nawet do końca kariery zawodowej). Dlatego tak ważne jest, aby mieć określone cele i zaplanowaną ścieżkę kariery. Zastanów się, co chciałbyś osiągnąć i czy w wybranym zawodzie będziesz miał szansę na rozwój, awanse, budowanie swojej pozycji etc.

LISTA TOP 10 ZAWODÓW PRZYSZŁOŚCI W POLSCE:
1. Specjalista z branży IT
Już teraz zapotrzebowanie na specjalistów z branży IT jest ogromne. Błyskawiczny rozwój technologii sprawia, że w najbliższej przyszłości na rynku pojawią się zupełnie nowe stanowiska pracy. Obecnie w tej branży najbardziej lukratywne są posady m.in. programistów Java, senior developerów czy też architektów IT. W najbliższych latach na znaczeniu będą zyskiwały stanowiska związane z tworzeniem gier komputerowych i aplikacji, kreowaniem wirtualnej rzeczywistości czy też rozwojem sztucznej inteligencji.
2. Biotechnolog
Jest to zawód ceniony na Zachodzie, w Polsce w przyszłości będzie szybko zyskiwał na znaczeniu. Wraz z rozwojem medycyny, farmakologii i ochrony środowiska, miejsc pracy będzie coraz więcej. Należy pamiętać, że konkurencja w tym zawodzie jest niewielka, więc stawki dla kandydatów powinny szybko rosnąć. Czym zajmuje się biotechnolog? Opracowuje on technologie, dzięki którym wykorzystuje się substancje organiczne w różnych gałęziach przemysłu.
3. Logistyk
Już teraz jest to jeden z najbardziej poszukiwanych zawodów. Specjaliści z dziedziny logistyki są niezbędni nie tylko w transporcie, ale również budownictwie, motoryzacji, elektronice i energetyce. Logistyk znajdzie pracę tam, gdzie pojawia się produkcja i sprzedaż. Czym się zajmuje? Jest odpowiedzialny za planowanie i nadzór nad procesem produkcyjnym, transportem i dystrybucją towarów.
4. Inżynier elektrotechnologii
Według prognozy Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych zatrudnienie w tej grupie zawodowej wzrośnie od 2012 do 2020 roku o 35 proc. Inżynier elektrotechnologii może zajmować się m.in. elektrotechniką, elektroniką, a także inżynierią oprzyrządowania, telekomunikacyjną lub komputerową. Świetlana przyszłość tego zawodu nierozerwalnie łączy się z szybkim rozwojem technologii i jego uniwersalnością.
5. Lekarz / Pracownik usług medycznych
Chociaż w Polsce warunki finansowe dla pracowników branży medycznej są znacznie gorsze niż na Zachodzie, to można być pewnym, że sytuacja ta się poprawi. Wśród lekarzy czy pielęgniarek wskaźnik bezrobocia jest bardzo niski. Polacy coraz chętniej uprawiają sport i dbają o swój wygląd, dlatego na znaczeniu będą zyskiwać takie zawody jak chirurg medycyny estetycznej czy też fizjoterapueta. Popularność zyskują również usługi psychologów oraz psychoterapeutów. W przyszłości pojawić mogą się nowe zawody, takie jak tele-chirurg czy też towarzysz osób starszych.
6. Trener / Dietetyk
Podobnie jak w przypadku usług medycznych, przyszłość tych zawodów wiąże się ze zmieniającym się trybem życia Polaków. Coraz więcej osób uprawia sport, interesuje się zdrowym stylem życia, dietami. Po prostu chcemy wyglądać i czuć się coraz lepiej. Z czasem zawody trenera i dietetyka będą się przenikać, warto więc rozwijać się jednocześnie w tych dwóch dziedzinach. Pamiętajmy, że nasze społeczeństwo się starzeje. Dlatego zaczną się pojawiać zawody takie jak trener dla osób starszych.
7. Specjalista ds. finansowych / Doradca ds. finansów osobistych
Wraz ze zwiększającą się świadomością finansową, a także w związku z obawami dotyczącymi obecnego systemu emerytalnego, coraz większą popularność będą zyskiwali różnego rodzaju doradcy finansowi (np. emerytalni, inwestycyjni, podatkowi, ubezpieczeniowi). Według prognoz, od 2012 do 2020 roku zapotrzebowanie na pracowników w tej branży zwiększy się aż o 43 proc.!
8. Analityk big data / Data scientist
Harvard Business Review nazwał profesję analityka big data mianem "najseksowniejszego zawodu XXI wieku". Trudno się dziwić - obecnie firmy gromadzą ogromne ilości danych, których analiza często jest kluczowa dla rozwoju biznesu. Tzw. data scientists przede wszystkim powinni posiadać wiedzę z zakresu ekonomii, matematyki i statystyki. Ich praca polega na analizie danych i sugerowaniu na ich podstawie określonych decyzji i rozwiązań.
9. Grafik komputerowy
W tym zawodzie najbardziej zyskają osoby, które będą potrafiły wykazać się dużą kreatywnością. W końcu to właśnie projekt strony internetowej czy też okładki książki może zdecydować o sukcesie lub porażce sprzedażowej. Na coraz bardziej konkurencyjnym rynku pracodawcy będą szukali osób, dzięki którym będą mogli się wyróżnić. Czasy, w których produkt miał być funkcjonalny, a nie ładny, przeszły do historii. Obecnie firmy starają się przyciągnąć uwagę klientów właśnie porywającą grafiką.
10. Pracownik naukowy
To zawód, coraz bardziej ceniony. Szybki postęp w technologii sprawi, że pracownicy naukowi będą kluczowi dla dalszego rozwoju. W przyszłości w największym stopniu zyskają naukowcy z takich dziedzin jak matematyka, chemia, fizyka, czy też inżynieria. To właśnie dzięki ich badaniom na rynku pojawiać się będą nowe technologie i wynalazki, usługi medyczne, leki oraz sposoby na pozyskiwanie energii.
 
JAK WYBRAĆ ZAWÓD? ODPOWIEDZ SOBIE NA TE PYTANIA:
1.    Gdybym mógł zamienić się zawodami, z którymś ze swoich znajomych, jakiego rodzaju praca by to była i dlaczego?
2.    Zawsze zastanawiałem się, jak pracowałoby się jako .... Dlaczego interesuje Cię właśnie ten zawód?
3.    Gdybym miał odpowiednie wykształcenie lub umiejętności, na pewno spróbowałbym pracować jako … Dlaczego?
4.    Gdybym mógł jeszcze raz zacząć szkołę / studia, jaki kierunek bym wybrał i dlaczego?
5.    Moi współpracownicy, znajomi lub rodzina zawsze mówią, że jestem świetny w … Jak to argumentują?
6.    Co najbardziej lubię w swojej obecnej pracy i dlaczego?
7.    Gdyby mój przełożony mi na to pozwolił, częściej zajmowałbym się … Dlaczego?
8.    Gdybyś musiał pracować w sobotę lub niedzielę, czym chciałbyś się zająć i dlaczego?
9.    Z czego chciałbyś być znany, kiedy przejdziesz na emeryturę?
 
Kiedy odpowiesz sobie na te pytania, może się okazać, że większość odpowiedzi jest związana z określonym zawodem, branżą czy rodzajem pracy.
Teraz powinieneś stworzyć listę zawodów, w których mógłbyś wykorzystać swoje największe atuty, realizowałbyś swoje pasje i zainteresowania.
Kiedy już je wybierzesz, przygotuj solidny research. Sprawdź, jakie wykształcenie lub specjalistyczne kursy są wymagane w danym zawodzie. Porozmawiaj z osobami, które pracują na tego typu stanowiskach.
Zorientuj się, ile czasu i pracy trzeba poświęcić na doskonalenie kompetencji, aby zostać fachowcem w danej dziedzinie.
Sprawdź, na jakie zarobki możesz liczyć po 5, 10 czy 20 latach pracy i jakie będą Twoje dalsze perspektywy zawodowe.
Kiedy zbierzesz te wszystkie informacje, prawdopodobnie będziesz już wiedział, jaki zawód wybrać.
Jeśli już podjąłeś decyzję, przygotuj plan działania. Rozpisz kolejne etapy rozwoju i cele, które będziesz musiał osiągnąć.
I zabierz się do ich realizacji!

CHARAKTER, CECHY CHARAKTERU, OSOBOWOŚĆ

- te pojęcia mają różne definicje i ich rozumienie zmieniało się na przestrzeni lat.
 

Czym zatem się różnią? Te zawiłości wyjaśnia Igor Rotberg - psycholog i psychoterapeuta:
 

Zależy do jakiej definicji charakteru czy osobowości się odwołamy. Jeśli odniesiemy się do Hansa Eysencka - badacza osobowości - powiemy, że osobowość to względnie stała organizacja charakteru, temperamentu, intelektu i właściwości fizycznych, które determinują specyficzne sposoby przystosowania się do otoczenia. Jednak na przestrzeni rozwoju psychologii teorii osobowości powstało bardzo dużo. Ważniejsze zatem zdaje się być pytanie, na ile możemy kształtować nasz charakter, a na ile pozostaje on niezmienny. Charakter człowieka kształtuje się przez całe życie - zarówno przez proces socjalizacji, jak i przez indywidualną aktywność danej osoby. Również wraz z wiekiem w pewnym zakresie zmieniają się nasze cechy charakteru. Na ich zmienność mają wpływ wydarzenia, powtarzalność pewnych sytuacji czy procesy organiczne zachodzące w naszym organizmie. Zatem na pewno częściowo możemy modyfikować nasz charakter. I na takim założeniu opierają się wszelkie praktyki pomocowe (np. psychoterapia czy coaching).
W ujęciu psychologicznym można stwierdzić, że osobowość jest po prostu zestawem pewnych cech charakteru.
“Trzonem” osobowości jest charakter, który może się zmieniać, jednak jego podstawę buduje siła woli, sposób reagowania na bodźce, czy też zasady, którymi się kierujemy.
Z kolei na charakter składają się jego określone cechy. Cechy charakteru są kształtowane przez wychowanie, środowisko społeczno-kulturowe, przeżycia, doznania, czy też po prostu… odziedziczone geny.
Wiele osób zastanawia się, jakie są zatem pozytywne i negatywne cechy charakteru...
Należy jednak pamiętać, że nie zawsze można obiektywnie stwierdzić, że dana cecha jest “dobra” lub “zła”. Taka trudność pojawia się np. w przypadku kariery zawodowej.


- Warto byłoby zdefiniować, czym są pozytywne i negatywne cechy. I kto je ma oceniać? - pyta Rotberg. - Okazuje się bowiem, że ta sama cecha na jednym stanowisku będzie pożądana, a na innym - wręcz przeciwnie - będzie uważana za utrudniającą wykonywanie pracy. Dodatkowe utrudnienie przy ocenianiu naszych cech wprowadza osobiste ich definiowanie. Przyszły pracownik oraz pracodawca na rozmowie kwalifikacyjnej mogą mówić o tej samej cesze, jednak ich rozumienie tejże może być zgoła odmienne.

Musisz więc pamiętać, że nie zawsze cecha charakteru, która wydaje Ci się pozytywna, będzie tak samo odbierana przez Twoje otoczenie - partnera, przyjaciół czy też współpracowników.
 

Jak widzisz, nie zawsze można mówić o dobrych i złych cechach. Dlatego wszelkie listy, rankingi i innego rodzaju zestawienia “pozytywnych” i “negatywnych” cech będą w pewnym stopniu subiektywne.
 

Jednak aby pomóc Ci lepiej zrozumieć istotę cech charakteru oraz różnicę między charakterem a osobowością, poniżej przygotowałem dla Ciebie listę z przykładami.
 

Pozytywne, dobre cechy charakteru człowieka — lista:
Pozytywne cechy charakteru to takie, które pozwalają nawiązywać dobre relacje z innymi i pomagają nam dobrze funkcjonować w życiu.
•    Empatia
•    Lojalność
•    Bezinteresowność
•    Dokładność
•    Dobroduszność
•    Obowiązkowość
•    Pomysłowość
•    Pracowitość
•    Wiarygodność
•    Wielkoduszność
•    Wyrozumiałość
•    Troskliwość
•    Punktualność
•    Zdyscyplinowanie
•    Samodzielność
 
Negatywne, złe cechy charakteru człowieka — lista:
Negatywne cechy charakteru to takie, które utrudniają funkcjonowanie na co dzień i generują konflikty.
1.    Impulsywność
2.    Lenistwo
3.    Okrucieństwo
4.    Roztargnienie
5.    Opryskliwość
6.    Gnuśność
7.    Nieszczerość
8.    Chciwość
9.    Cynizm
10.    Podejrzliwość
11.    Skąpstwo
12.    Arogancja
13.    Łakomstwo
14.    Zrzędliwość
15.    Uległość
 

A jak sprawa wygląda, jeśli chodzi o cechy osobowości? W tym przypadku można się powołać np. na model autorstwa Paula Costy i Roberta McCrae’a, tzw. Wielką piątkę.
 

Wyróżnia on 5 czynników osobowości:
1.    Neurotyczność (vs stałość emocjonalna). Rozumiana jako przystosowanie lub niezrównoważenie emocjonalne, skłonność do przeżywania negatywnych emocji i podatność na stres.
2.    Ekstrawersja (vs introwersja). Określająca jakość i ilość interakcji społecznych.
3.    Otwartość na doświadczenie. Ten czynnik określa, w jakim stopniu jesteś otwarty na doświadczenia życiowe, jaką masz tolerancję na “nowość”.
4.    Ugodowość (vs antagonizm). W tym przypadku chodzi o nastawienie do innych ludzi.
5.    Sumienność (vs nieukierunkowanie). Ten czynnik określa poziom wytrwałości i motywacji w dążeniu do celu.
Przykładami cech dojrzałej osobowości są np. akceptacja samego siebie, znajomość emocji własnych oraz innych osób i radzenie sobie z nimi, pewność siebie, umiejętność motywowania samego siebie, realny optymizm
opasowanie do oferty pracy.
 
Możesz mieć wiele wyjątkowych, przydatnych i pozytywnych cech charakteru, jednak dla pracodawcy nie będą one miały dużego znaczenia, jeśli nie są związane ze stanowiskiem, o które się ubiegasz.
- Nie ma puli cech charakteru, która zawsze i w każdym zawodzie gwarantowałaby osiągnięcie sukcesu - wyjaśnia Rotberg. - Wszystko zależy od tego, o jaki rozwój, o jaki awans oraz o jakie stanowisko i jaką firmę chodzi - dodaje.
Dlatego przede wszystkim powinieneś dokładnie zapoznać się z ofertą pracy i zastanowić się, czy posiadasz cechy charakteru, o których pracodawca wspomina w wymaganiach.
 

Warto wiedzieć: Dla pracodawcy ciekawsze niż wymienianie cech charakteru, będzie opisanie konkretnych doświadczeń i osiągnięć, które je potwierdzają. Przykład: Jeśli jesteś “charyzmatyczny”, dowodem na to może być informacja, że “zbudowałeś 5-osobowy zespół sprzedażowy, który zwiększył roczną sprzedaż o 30%”.


Niektóre cechy charakteru mogą jednak znacznie ułatwić zdobycie pracy i odnalezienie się w zespole. - Pokora, lojalność, odpowiedzialność, inicjatywa, umiejętność pracy w zespole, komunikacja interpersonalna, autoprezentacja, entuzjazm i poczucie humoru. To cechy zdecydowanie pożądane przez pracodawców - zdradza Aleksandra Bończewska, psycholog i doradca ds. rozwoju kariery w Atelier Kariery.

 

Umiejętności miękkie i twarde - co to jest i czym się różnią?
 
TOMEK JEST PROGRAMISTĄ W DUŻEJ KORPORACJI.
 Jest świetnym specjalistą i potrafi szybko rozwiązać prawie każdy problem. Komputer nie ma przed nim tajemnic, doskonale zna kilka języków programowania.
 Jednak zupełnie nie dogaduje się z przełożonymi i współpracownikami. Często jest opryskliwy, łatwo się irytuje i niechętnie wykonuje powierzone mu zadania.
 Tomek to klasyczny przykład osoby z umiejętnościami twardymi, która zaniedbała rozwój kompetencji miękkich.
 
Kompetencje twarde to przede wszystkim umiejętności mierzalne, których można się stosunkowo szybko nauczyć np. w szkole, na kursach czy też w pracy.
 Pracodawca może je zweryfikować na podstawie Twojego doświadczenia, uzyskanych certyfikatów, podczas rozmowy kwalifikacyjnej lub poprzez testy i zadania (np. Bardzo dobra znajomość Adobe Photoshop CC).
 Te cechy nazywane są podstawowymi, bazowymi i bez nich możesz stracić szansę na stanowisko.
 Przykładowo, jeśli jednym z wymagań w ofercie pracy jest “znajomość języka angielskiego na poziomie C2”, to osoba prezentująca poziom B1 nie będzie miała szansy zdobyć tego stanowiska.
 W tym przypadku brak konkretnej wiedzy i twardych umiejętności wyklucza kandydatów.
 
Darmowy ebook: Chcesz upewnić się, że Twój życiorys zawiera wszystkie elementy? Sprawdź, czy nie popełniasz tych błędów: "24 błędy CV, przez które nie dostajesz pracy" (pobierz)
Zupełnie inaczej wygląda kwestia umiejętności miękkich. Są to trudniejsze do zmierzenia i oceny kompetencje, często nazywane zdolnościami osobistymi i interpersonalnymi.
Są to cechy psychofizyczne i umiejętności społeczne, które decydują o tym, jak się zachowujesz, dogadujesz z innymi ludźmi czy też organizujesz swoją pracę (np. Nie mam problemu z podejmowaniem decyzji, nawet w sytuacjach stresowych).
Co ciekawe, badania sugerują, że zapotrzebowanie na pracowników z umiejętnościami miękkimi rośnie od co najmniej 1980 roku!

Rodzaje kompetencji - czym różnią się umiejętności twarde i miękkie?
 

Umiejętności twarde Umiejętności miękkie

Konkretne kompetencje specjalistyczne

Wiedza merytoryczna

 

Łatwo je zweryfikować, zmierzyć i ocenić

Zazwyczaj są związane z konkretnym zawodem

Pozwalają dobrze wykonywać powierzone zadania w pracy

Stosunkowo łatwe do wytrenowania w szkole, na kursach lub w pracy

Umiejętności osobiste (np. radzenie sobie ze stresem)

Umiejętności interpersonalne (np. motywowanie innych do pracy)

Trudne do zweryfikowania, podlegają subiektywnej ocenie

Kompetencje uniwersalne, które przydają się na różnych stanowiskach

Pomagają współpracować z zespołem, przełożonymi i klientami

Proces ich rozwijania jest bardziej złożony i zazwyczaj trudniejszy

Jeszcze niedawno umiejętności miękkie były uważane za “gorsze” i mniej istotne. Obecnie ten podział się zaciera, a pracodawcy często zwracają większą uwagę właśnie na ten rodzaj kompetencji. Dlaczego? Bardzo często łatwiej nauczyć pracownika umiejętności twardych niż inwestować w rozwój jego zdolności miękkich.
2 Przykłady kompetencji miękkich i twardych (Lista)
Każda osoba ma inne kompetencje miękkie i twarde. Dlatego opisując je, powinieneś postarać się, aby były w jak największym stopniu unikalne.
Poniżej znajdziesz listę z przykładami umiejętności miękkich i twardych, którą możesz wykorzystać jako inspirację. Pamiętaj jednak, aby zawsze starać się dopasować je do swoich cech, doświadczenia i wymagań w ofercie pracy.
 
Umiejętności miękkie - przykłady (lista):
•    umiejętność pracy pod presją czasu i odporność na stres
•    dbałość o dobrą atmosferę i komunikację w zespole
•    rozwiązywanie konfliktów
•    wypracowywanie kompromisów
•    motywowanie pracowników w zespołach 5-20 osób
•    logiczne myślenie
•    duża kreatywność i innowacyjność
•    komunikatywność i umiejętność pracy w grupie
•    duża motywacja do pracy
•    łatwość w realizowaniu zadań i skupienie na celu
•    zdolności perswazyjne
•    delegowanie zadań i skuteczne ich egzekwowanie
•    życzliwość i pozytywne nastawienie do ludzi
•    doskonałe zarządzanie czasem i terminowość
•    świetna organizacja pracy (także przy pracy zdalnej)
•    wysoka kultura osobista
•    łatwość w nawiązywaniu relacji z klientem
•    dobrze radzę sobie z “trudnymi” klientami
•    dobrze przyjmuję konstruktywną krytykę
•    chęć do nauki i samorozwoju
•    potrafię pracować według ścisłych wytycznych
•    szybko odnajduję się w nowym środowisku pracy
 
Umiejętności twarde - przykłady (lista):
•    znajomość języków programowania Java, Python i Ruby
•    język angielski - poziom średnio-zaawansowany (C1)
•    doskonała znajomość zasad SEO
•    bardzo dobra znajomość Photoshopa
•    znajomość narzędzi pakietu Office
•    prawo jazdy kategorii B
•    znajomość narzędzi do e-mail marketingu (np. MailChimp)
•    content marketing
•    wiedza z zakresu Trade Marketingu
•    znajomość branży gastronomicznej
•    przygotowywanie planów sprzedażowych (miesięcznych i rocznych)
•    znajomość programów modelowania 3D
 
Jeśli opisujesz kompetencje miękkie i twarde po angielsku, możesz być bardziej konkretny i zwięzły. Wymieniając umiejętności miękkie (w języku angielskim “soft skills”) możesz napisać np. friendly (przyjacielski), enthusiastic (pełen entuzjazmu), experience dealing with difficult clients (doświadczenie w radzeniu sobie z trudnymi klientami) czy też functions well under pressure (dobrze radzę sobie w pracy pod presją).

Przykładowa oferta pracy dla menedżera:
Dopasowany do oferty opis kompetencji miękkich i twardych menedżera:
DOBRZE
Umiejętności twarde:
•    zarządzanie projektami (certyfikat Prince2)
•    wiedza z zakresu konsultingu
•    Excel, PowerPoint, Word (poziom zaawansowany)
•    tworzenie prezentacji multimedialnych (Prezi)
•    MS Project (poziom średnio-zaawansowany)
 
Umiejętności miękkie:
•    analityczne myślenie
•    nastawienie na realizację celu
•    poczucie odpowiedzialności za projekty
•    samodzielność
•    innowacyjność i kreatywność
•    praca pod presją czasu
•    dbałość o doskonałą komunikację

Bogusława Pawelska-Kozon, szkolny doradca zawodow


Zapraszam na konsultacje indywidualne obejmujące badanie zasobów i potencjału osobistego, pomoc w odnalezieniu swoich umiejętności i preferencji zawodowych oraz w kształtowaniu ścieżki kariery zawodowej.

 

 


 

 Stres przed maturą - warto go pokonać

Wszyscy powtarzają ci, jak ważna jest matura. Wydaje im się, że motywują Cię do pracy, a tymczasem… potęgują stres. Nerwy w takiej sytuacji są naturalne, jednak niepotrzebne – ale jak je ukoić?

Postaraj się prowadzić zdrowy tryb życia

Stres powoduje silne napięcie mięśniowe, które możesz rozładować, uprawiając sport. Spacery, jazda na rowerze lub pływanie dotlenią twój mózg i wyzwolą endorfiny, dzięki którym walka ze stresem stanie się łatwiejsza. Wspomagaj pracę swojego mózgu zbilansowaną dietą. Uzupełnij ją o takie produkty, jak: awokado, banany, zielone warzywa, jajka, łosoś, orzechy włoskie. Poza tym pij dużo wody niegazowanej i zrezygnuj z używek.

 

 

Oswój wroga

Mając przed sobą nowe, wywołujące lęk wyzwanie, łatwo ulec pokusie ucieczki od problemu. Zajmujemy się wówczas wszystkim tym co pomaga nam odciągnąć uwagę od trudnych emocji. Znacznie lepszą strategią jest jednak włożenie wzmożonego wysiłku w przygotowania. Im więcej czasu poświęcisz na naukę, powtarzanie materiału i pisanie próbnych egzaminów, tym lepiej będziesz się czuł podczas prawdziwej matury.

 

Uświadom sobie, czym tak naprawdę jest stres

Trzęsące się ręce, ściśnięty żołądek, kołatanie serca oraz spłycony oddech są wynikiem mechanizmu, w który wyposażyły nas miliony lat ewolucji. Emocjonujące sytuacje uruchamiają dość prostą reakcję walki lub ucieczki, skutkującą powyższymi objawami. Twoje ciało nie ma pojęcia, że piszesz egzamin – dla niego równie dobrze mógłbyś uciekać przed głodnym drapieżnikiem. Ale ty wiesz, że nic ci nie grozi - nie daj się więc ponieść tym automatycznym reakcjom.

 

 

 

 

Myśl pozytywnie

Znakomitą metodą na walkę ze stresem jest wizualizowanie sobie sytuacji, która nas przeraża. Być może wydaje ci się to dziwne, jednak kilkukrotne, dokładne wyobrażanie sobie przebiegu egzaminu maturalnego, przeżycie go w głowie krok po kroku, pomoże ci oswoić się z czekającym cię wyzwaniem. Niech scenariusz, który sobie wymyślisz, będzie dla ciebie jak najbardziej pomyślny – im bardziej pozytywnie nastawisz się do swoich szans na osiągnięcie dobrego wyniku, tym lepiej.

 

 

 

Pamiętaj – matura to nie koniec świata!

To prawda, że wiele od niej zależy, jednak nie daj sobie wmówić, że jest to najtrudniejsze wyzwanie w całym życiu. Czekają cię w nim jeszcze wiele ważnych decyzji, trudności oraz sukcesów. Dasz sobie radę!

1
GALERIA ZDJĘĆ
Przejdź do Galerii
Ostatnio dodane:
photo_newest
Copyright © 2018 by Zespół Szkół nr 1 w Wyszkowie.

Zamknij Strona stosuje tzw. cookies przede wszystkim aby ułatwić korzystanie z witryny. Użytkownicy serwisu mogą samodzielnie zarządzać plikami cookies w ustawieniach swojej przeglądarki. Brak zmiany tych ustawień oznacza akceptację dla stosowanych plików cookies.