Staż zawodowy w Spoleto

Nowością w programie Erasmus+ jest możliwość wnioskowania o przyznanie Akredytacji w ramach uproszczonej procedury - jednorazowo na całą edycję programu. Edycja programu obejmuje lata 2021 - 2027. „Skłodowska” jako jedyna szkoła powiatu wyszkowskiego i jedna z 433 szkół w Polsce otrzymała  uproszczony dostęp do możliwości uzyskiwania dofinansowania w ramach Akcji KA1 - Mobilność Edukacyjna w sektorze - Kształcenie i szkolenia zawodowe.

Warunkiem uzyskania Akredytacji było opracowanie wniosku i pomyślne jego przejście - zaakceptowanie przez Narodową Agencję Programu Erasmus. Autorem wniosku jest nauczyciel geografii - Bożena Pikora. Przyznanie Akredytacji jest gwarancją regularnego otrzymywania dofinansowania na działania związane z mobilnością w ramach programu Erasmus+, jest to rodzaj „biletu wstępu do programu”.
W ramach tego wsparcia  około 150 uczniów klas Technikum wyjedzie na zagraniczne praktyki zawodowe, 36 nauczycieli weźmie udział w zagranicznym doskonaleniu zawodowym lub będzie pełnić rolę opiekuna młodzieży podczas zagranicznych staży. Zagraniczne kształcenie będzie miało miejsce w Hiszpanii, Włoszech, Wielkiej Brytanii oraz u nowych partnerów. Każdego roku beneficjenci wypełniają wniosek kosztowy na zagraniczne kształcenie i doskonalenie. Pierwsze  dofinansowanie organizacjom akredytowanym, które złożyły wnioski o budżet w ramach AKCJI 1 Mobilność uczniów i kadry w ramach sektora Kształcenie i Szkolenia Zawodowe w programie Erasmus+ (KA121-VET) w terminie do 18 maja 2021 r. zostało już przyznane. Skłodowska otrzymała je w kwocie 55 048 Euro. Realizacja działań przesuwa się w czasie ze względu na istniejącą pandemię COVID - 19.
Koordynatorem wyjazdów zagranicznych w ramach Akredytacji jest wicedyrektor szkoły- Elżbieta Mańko. Nad całością prac czuwa dyrektor szkoły - Marian Popławski.
W najbliższym czasie, bo już 7 marca 2022 roku rozpocznie się już ostatnia mobilność w ramach projektu „ Z Erasmusem po rozwój zawodowy”. Na zagraniczną praktykę wyjadą uczniowie klas trzecich - Technikum żywienia i usług gastronomicznych, Technikum organizacji turystyki, Technikum budownictwa. Staż będzie realizowany w Barcelonie.

Opracowała: Bożena Pikora

Młodzież z Zespołu Szkół nr 1 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Wyszkowie w dniu 7 sierpnia 2022 roku wyjechała na staż zawodowy do Spoleto we Włoszech. Działanie realizowane jest w ramach ,,Akredytowanych projektów na rzecz mobilności osób uczących się i kadry w sektorze kształcenia i szkolenia zawodowego” w ramach Programu Erasmus+. 16 uczniów z klas trzecich technikum: budownictwa, organizacji turystyki, żywienia i usług gastronomicznych, grafiki i poligrafii cyfrowej rozpoczęło w dniu 8 sierpnia staż zawodowy u włoskich pracodawców. Są to, np. Ristorante ,,La Barcaccia”, ,,900 Casual Ristorant”, Agriturismo Fattoria DIdattica ,,Agri Leisure Time”, Rustani Costruzioni, Publi M 2 DI MORONI MARCELLO.

Praktyki zawodowe realizowane są przez pięć dni w tygodniu. Stażyści poznają specyfikę pracy w środowisku włoskim doskonaląc umiejętności i wiedzę nabytą w szkole. Językiem komunikacji jest język angielski oraz język włoski, podstawy którego poznawane są podczas lekcji  tego języka i w kontaktach codziennych. W czasie wolnym uczniowie realizują program kulturowy, który obejmuje: wycieczki piesze po Spoleto, wycieczki autokarowe do Rzymu i Watykanu, Wodospadu Cascate delle Marmore, wybrzeża Morza Adriatyckiego - Civitanova Marche, wycieczkę dydaktyczną do producenta oliwy extravergine Feliziani. Uczniowie obserwują życie mieszkańców w Spoleto przebywając w miejscach użyteczności publicznej. Nawiązują kontakty z włoskimi rówieśnikami podczas zabaw sportowych. Opiekunami grupy są: Bożena Pikora (nayczyciel geografii) i Luba Adamska (nauczyciel języka angielskiego). Uczniowie ze ,,Skłodowskiej” już w pierwszych dniach swego pobytu zaprezentowali się jako wspaniali ambasadorzy szkoły, powiatu wyszkowskiego, kraju i Europy. Stażyści czują się wyróżnieni odbywając praktykę zawodową w tak pięknym kraju, wśród tak życzliwych ludzi. Grupa ze słonecznego Spoleto przesyła pozdrowienia przede wszystkim społeczności szkolnej i mieszkańcom lokalnego środowiska.

Opracowanie: uczniowie wraz z opiekunami