Aktualności › Erasmus Day w Skłodowskiej

Erasmus Day w Skłodowskiej

Erasmus+ to program Unii Europejskiej w dziedzinie edukacji, szkoleń. Jego celem jest wspieranie uczniów, nauczycieli w prowadzeniu międzynarodowych projektów służących podnoszeniu kompetencji. Dzięki wsparciu finansowemu Erasmus+ szkoła mogła realizować staże zagraniczne uczniów i szkolenia nauczycieli.

W dniu 28 listopada w szkole odbył się Erasmus+ Day zorganizowany w ramach Ogólnopolskiego Dnia Erasmus. Inicjatorem wydarzenia był Szkolny zespół ds. Projektów, a w szczególności p. Agnieszka Motyka i p. Bożena Pikora. Odbiorcami wydarzenia była młodzież klas drugich Technikum . Celem spotkania było przybliżenie historii realizowanych w szkole projektów z Erasmusem oraz zachęcenie uczniów do podjęcia wyzwania udziału w nadchodzących wyjazdach w ramach Akredytacji Erasmus+ jaką otrzymała szkoła. Zespół Szkół Nr 1 im. Marii Skłodowskiej-Curie jest jedyną szkołą w powiecie wyszkowskim, która posiada takie wyróżnienie w sektorze Kształcenie i Szkolenia Zawodowe.

Spotkanie rozpoczęto w uroczystej atmosferze odśpiewując hymn Unii Europejskiej - „ Odę do radości. Na tę okoliczność przygotowano dekorację sali , której motywem przewodnim były plakaty prezentujące Program Erasmus+.

Na spotkaniu z uczniami zostały zaprezentowane krótkie filmiki pokazujące zalety udziału w projektach Erasmusa. Szczególnie dużym zainteresowaniem cieszył się film pokazujący historię szkolnych wyjazdów zagranicznych, sfinansowanych ze środków Unii Europejskiej.

Pani Dyrektor Elżbieta Mańko, która jest szkolnym koordynatorem projektów zagranicznych, w tym Erasmus+ zaprezentowała uczniom osiągnięcia szkoły w zakresie zagranicznych mobilności. „ Przygodę „ z projektami zagranicznymi Zespół Szkół Nr1 im. Marii Skłodowskiej – Curie w Wyszkowie rozpoczął w 2009 roku. Łącznie odbyło się 17 staży i 4 szkolenia dla nauczycieli . Na staże zawodowe do Anglii, Włoch , Hiszpanii i Portugalii wyjechało 298 uczniów i 42 nauczycieli odbyło kursy językowe i szkolenia w zagranicznych zakładach pracy.

30 nauczycieli pełniło funkcję opiekuna uczestników staży. 4 nauczycieli uczestniczyło w 2 wizytach przygotowawczych w Anglii i we Włoszech. Na projekty Leonardo da Vinci i Erasmus+ szkoła pozyskała 846 458 Euro, co stanowi 3 682 092 PLN.

Część praktyczna spotkania miała postać warsztatową - młodzież została zaangażowania do wyklejenia napisu „ERASMUS + DAY „pociętymi bibułami w kolorach Unii Europejskiej. Był to przykład współpracy w nowo powstałym zespole, na wzór współpracy podczas zagranicznych mobilności. Efektami pracy uczniowie podzielili się pod koniec spotkania.

Wspomnieniami ze stażu zawodowego w Spoleto we Włoszech podzielił się Wiktor Marcinkiewicz, uczeń klasy IV TC, przedstawiając prezentację z pobytu. Pani Agnieszka Motyka podzieliła się swoimi doświadczenia - opiekuna staży zagranicznych i uczestnika szkoleń zawodowych.

Uczestnikom ostatniego stażu w Barcelonie, uczniom klas III Technikum wręczono certyfikaty udziału w projekcie. Certyfikaty otrzymali również nauczyciele przedmiotów zawodowych biorący udział w mobilności zagranicznej w Bradze, w Portugalii.

Dyrektor szkoły – p. Marian Popławski podzielił się swoim doświadczeniem w zakresie realizacji projektów z funduszy europejskich oraz jako uczestnik wizyt monitorujących uczniowskie staże. Podziękował wszystkim uczestnikom spotkania i zachęcił do korzystania z możliwości jakie daje Erasmus+.

Na koniec wykonano zdjęcia z napisem „ Erasmus + Day” wykonanym w trakcie pracy warsztatowej. Prowadząca spotkanie – Bożena Pikora również podziękowała wszystkim za zaangażowanie w wydarzenie i zaprosiła do udziału w II edycji dnia Autorów Europejskich , która będzie miała miejsce 25 marca 2024r.