Aktualności › Muzeum w Treblince

26 października 2023 r. uczniowie klas: 2 TG i 2 TK wraz z opiekunami: Marzeną Kuleszą, Aldoną Sarnacką i Agnieszką Stępień wzięli udział w wycieczce do Muzeum w Treblince.

Zwiedzanie rozpoczęliśmy od obozu pracy – Treblinka I, który funkcjonował w latach 1941 – 1944. Przez obóz przeszło 20 000 więźniów, z czego około 10 000 zmarło lub zostało rozstrzelanych. Uczniowie zobaczyli żwirownię, pozostałości po barakach oraz symboliczne miejsca pochówku. Niezwykle wzruszającym momentem było utworzenie kręgu i odczytanie krótkich biogramów konkretnych osób, które były więzione w obozie.

Następnie przeszliśmy na teren obozu zagłady – Treblinka II. Powstał on w połowie 1942 roku w ramach „Akcji Reinhard”, która miała na celu fizyczną likwidację ludności żydowskiej. Przywożono tu Żydów głównie z okupowanej Polski, ale też z Czechosłowacji, Francji, Grecji, Jugosławii, ZSRR, a także Niemiec i Austrii. Trafiali tu również Romowie i Sinti z Polski i Niemiec. Deportowanych uśmiercano za pomocą gazów spalinowych w specjalnie do tego celu wybudowanych komorach gazowych. Oblicza się, że zginęło tu ponad 800 tysięcy ludzi.

Na koniec obejrzeliśmy muzealne wystawy oraz filmy przedstawiające obozową rzeczywistość.

Ta wyjątkowa lekcja historii na długo pozostanie w pamięci uczestników wycieczki, podczas której młodzież Skłodowskiej wykazała się dojrzałością i szczególną wrażliwością na ludzką krzywdę.