Aktualności › WYCIECZKA DO TREBLINKI

WYCIECZKA DO TREBLINKI

10 października 2023 roku uczniowie klas: IV LSa, IV LLp i II TA wraz z opiekunami: panią Hanną Czajkowską, Bożeną Pikorą, Katarzyną Ropelewską i Marzanną Siemienowską wzięli udział w wycieczce do Muzeum w Treblince w ramach programu „Kulturalna szkoła na Mazowszu”.

Wycieczka rozpoczęła się od obejrzenia wystawy muzealnej, podczas której przewodnik w interesujący sposób przedstawił historię dwóch niemieckich nazistowskich obozów: ośrodka zagłady Treblinka II i obozu pracy Treblinka I. Uczniowie zapoznali się z makietą obozu, obejrzeli zdjęcia z tamtego okresu i filmy, ukazujące zbrodnie nazistowskie. Młodzież wzięła również udział w lekcji muzealnej na temat „Ocalały opowiada” – praca z biogramem i relacją. Nasi uczniowie wykazali się dużą wiedzą historyczną i dojrzałymi przemyśleniami na temat wojny i człowieka w tej apokaliptycznej rzeczywistości.

Następnie zwiedziliśmy pozostałości dawnego Obozu Pracy – Treblinka I - punkt widokowy na żwirownię, pozostałości po barakach oraz miejsce straceń i symboliczne groby ofiar więźniów obozu pracy. W obozie zagłady – Treblinka II młodzież przeszła wybrukowaną „drogą śmierci”, zobaczyła symboliczną rampę kolejową, ogromny kamienny pomnik na miejscu byłego krematorium, symboliczne ruszta, na których palono zwłoki oraz 17 tysięcy kamieni, wśród których szczególną uwagę zwrócił kamień poświęcony Januszowi Korczakowi i dzieciom. Wszystkie miejsca przypominały wymownie o zagładzie ponad 900 tysięcy ofiar. Uczestników wycieczki poruszyła historia  niemieckich nazistowskich zbrodni popełnionych na Żydach,  Romach i Sinti.

W skupieniu i zadumie przeszliśmy po terenie obozu, słuchając słów przewodnika i szumu sosen – niemych świadków historii.