Aktualności › SPACER PO WILNIE

W dniach 11 – 12 maja młodzież naszej szkoły wraz z nauczycielami Bożeną Pikora, Joanną Borkowską – Sergiejuk, Sylwią Wojciechowską uczestniczyła w turystyczno – krajoznawczej wycieczce do Wilna.  Dwudniowy wyjazd był okazją do zwiedzenia ciekawych miejsc i poznania kultury innego kraju.

Pierwszym przystankiem w podróży było miasto Troki. Młodzież zwiedziła położony na wyspie Zamek Wielkich Książąt Litewskich, który został wzniesiony w XIV – XV w. przez wielkiego księcia litewskiego Kiejstuta i jego syna Witolda. Bogate wnętrze, piękne sale i interesujące eksponaty przybliżyły niezwykłą historię tego miejsca a przede wszystkim jego mieszkańców. Charakterystycznym punktem miasta, który bardzo spodobał się młodzieży, była ulica Karaimów, na której po obu stronach stoją kolorowe, drewniane domki zwrócone szczytem do drogi mające trzy okna w ścianie szczytowej.

Ostatnim punktem tego dnia było oglądanie panoramy Wilna z Wieży Telewizyjnej. Taras widokowy znajdujący się na 165 piętrze odsłonił przepiękny obraz na całe miasto i okolice.

Drugiego dnia uczniowie wraz z przewodnikiem zwiedzili kaplicę Ostrobramską z obrazem Matki Boskiej Ostrobramskiej (Matki Boskiej Miłosierdzia), będącej najcenniejszym skarbem Wilna a także słynącym z cudów i łask.

W ciszy i skupieniu młodzież przeszła przez cmentarz na Rossie, który jest jedną z czterech polskich nekropoli narodowych w skład którego wchodzą Stara Rossa, Nowa Rossa, Cmentarz Wojskowy, mauzoleum Matka i Serce Syna, w którym  spoczywają szczątki matki Józefa Piłsudskiego oraz urna z sercem Marszałka.

Niezwykle ważnym i ciekawym punktem podróży będącym jednocześnie żywą lekcją języka polskiego była możliwość przejścia przez Wilno śladami polskiego romantyka – Adama Mickiewicza. W ukochanym przez wielkiego poetę mieście na wielu budynkach znajdują się tablice pamiątkowe upamiętniające jego obecność w tych miejscach. W dawnym klasztorze bazylianów znajduje się tzw. cela Konrada, w której był więziony Mickiewicz i gdzie toczy się akcja trzeciej części ,,Dziadów”. W Zaułku Literackim, w którym powstał poemat ,,Grażyna”. Uczniowie wysłuchali wykładu o życiu i twórczości poety.

Wycieczka do Wilna miała nie tylko charakter krajoznawczy, ale także szkoleniowy z zakresu pilotażu wycieczek. Młodzież klasy 1 Technikum Organizacji Turystyki mogła sprawdzić swoje umiejętności w prawdziwych warunkach pracy pilotów wycieczek. Do zadań uczniów należało:

- powitanie uczestników imprezy turystycznej, sprawdzenie listy obecności oraz posiadania przez nich wymaganych dokumentów umożliwiających przekraczanie granicy,

- praca z mikrofonem (przekazywanie wiedzy z zakresu bezpieczeństwa podczas jazdy, wiedzy krajoznawczej, informacje dotyczące planu zwiedzania),

- czynności związane z zakwaterowaniem.

Dziękujemy bardzo Dyrektorowi Szkoły Panu Marianowi Popławskiemu oraz Radzie Rodziców za dofinansowanie tak wspaniałej wycieczki, która dostarczyła wszystkim nie tylko wiele edukacyjnej wiedzy, ale również wielu niezapomnianych chwil i wrażeń, które na pewno pozostaną na długo w pamięci. Zmęczeni, ale bardzo zadowoleni wszyscy uczestnicy wrócili bezpiecznie do swoich domów.