Aktualności › Z cząstką polskiej historii w Zadarze

Z cząstką polskiej historii w Zadarze

Dnia 26.01.2023 uczniowie klasy 3TBp z wychowawcą odwiedzili Bibliotekę Miejską, gdzie zwiedzili wystawę zdjęć przedstawiających Zadar. Posłuchali wykładu pana Marka Zalewskiego historyka i archeologa na temat wspólnej historii Polski i Chorwacji. Uczniowie dowiedzieli się że mieliśmy kiedyś jednego króla - Ludwika Węgierskiego, który sprawował rządy w Polsce, na Węgrzech i Chorwacji. Jego córką była Jadwiga Andegaweńska. Matką Jadwigi była Elżbieta Bośniaczka. Ufundowała ona sarkofag w którym spoczęły relikwie św. Symeona do którego od wieków modlą się kobiety pragnące urodzić syna. Była to ciekawa lekcja historii.