Staż uczniowski

W ramach realizacji projektu pn. „Dobre kompetencje – lepszy start” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Osi priorytetowej „Edukacja dla rozwoju regionu” uczniowie Zespołu Szkół Nr 1 im. Marii Skłodowskiej – Curie w Wyszkowie uczestniczyli w stażach uczniowskich.

Uczniowie realizowali staże u pracodawców w dwóch edycjach:

I edycja odbyła się w okresie VI-VIII/2022r.( staż odbyło 50 uczniów/uczennic)

II edycja odbyła się w okresie VI-VIII/2023r.( staż odbyło 40 uczniów/uczennic).

W latach 2022/2023 w ramach projektu staż uczniowski u pracodawców odbyło 90 uczniów Zespołu Szkół Nr 1 im. Marii Skłodowskiej – Curie z różnych kierunków kształcenia:

- technik żywienia i usług gastronomicznych

- technik budownictwa

- technik grafiki i poligrafii cyfrowej

- technik organizacji turystyki

- technik hotelarstwa

Młodzież za wykonaną pracę otrzymała stypendium stażowe w wysokości 2 600 zł brutto = netto (przy realizacji 150 h stażu).

Uczniowie odbyli staż w lokalnych firmach branżowych zgodnie z kierunkiem kształcenia. Udział w projekcie umożliwił uczestnikom sprawdzenie i samoocenę nabytych w toku kształcenia umiejętności zawodowych na lokalnym rynku pracy. Zdobyli też nowe umiejętności społeczne i adaptacyjne, ułatwiające współdziałanie w grupie, rozwiązywanie codziennych problemów, zrozumienie i tolerancję dla innych członków zespołu. Udział w projekcie przyczynił się do wzrostu poczucia własnej wartości, podniesienia samooceny, co wpływa na osobisty rozwój uczestników i motywację do dalszej nauki, rozwijania nowych kompetencji jako szansy na znalezienie lepszej pracy.

Nabycie wiedzy i kompetencji podczas realizacji stażu uczniowskiego u pracodawcy zostało potwierdzone zaświadczeniem o odbyciu stażu.