Pupils teach pupils

W latach szkolnych 2018/2019 i 2019/2020 w ramach sektora Edukacja szkolna Akcja I programu Erasmus+ będzie realizowany projekt „Pupils teach pupils”, w którym nasza szkoła jest jedną z sześciu szkół partnerskich z krajów unijnych. Projekt został złożony przez szkołę z Holandii i został zaakceptowany przez Narodową Agencję Programu Erasmus+. Głównym celem tego projektu jest wymiana dobrych praktyk w zakresie różnych metod w nauczaniu i uczeniu się o dziedzictwie kulturowym. Uczniowie z każdego kraju partnerskiego -Niemiec, Holandii, Polski, Rumunii, Hiszpanii i Turcji  - będą uczestniczyć w procesie nauczania i uczenia się pięciu różnych przedmiotów (nauka, poezja i język, historia, sztuka / muzyka, nauki społeczne) przez ich zagranicznych rówieśników. Podstawowe cele projektu to są takie, żeby aktywizować uczniów jako uczestników procesu nauczania i uczenia się, a tym samym zwiększyć ich motywację do edukacji, odkrywając ukryte talenty, rozpoznawać, obserwować i porównywać różnice kulturowe i podobieństwa, oraz poprawić wyniki szkolne poprzez zaangażowanie uczniów bezpośrednio w działania uczenia się i nauczania.

W ramach projektu planowane są wymiany uczniowskie: sześcioro uczniów z każdego z 5 szkół partnerskich w wieku 14-17 lat pod kierunkiem nauczycieli tworzą lekcję z wyznaczonego przedmiotu w bardzo nowoczesny, rzeczywisty sposób, wykorzystując swoją entuzjastyczną kreatywność, odwiedzają jeden z krajów partnerskich i uczą swoich zagranicznych rówieśników. 25 uczniów ze wszystkich szkół uczestniczą w wymianie i zaprezentują się jako ambasadorowie swojego kraju w drugim kraju. W każdej wymianie 3 pracowników szkoły opiekuje się uczniami. Pierwsza wizyta jest zaplanowana na początek grudnia 2018 w partnerskiej szkole w Hiszpanii. W roku szkolnym 2018/2019 odbędzie też wymiana w Niemczech. Nasza szkoła będzie gościć uczestników projektu w maju 2019 roku. Odpowiednio w II roku projektu państwami goszczącymi będą Turcja, Rumunia i Holandia.  Językiem komunikacji jest język angielski. J

Udział w projekcie „Pupils teach pupils” jest dużym wyzwaniem nie tylko dla uczniów i nauczycieli ale również dla rodziców i opiekunów, rodzin goszczących  jak i społecznośći lokalnej, biur turystycznych i muzeów którzy będą wspierać uczniów w ich działaniach.

Wkrótce zostanie ogłoszony regulamin rekrutacji dla uczniów na wyjazd do Hiszpanii. Zachęcamy do udziału w projekcie. Poprzez rozwijanie nowej wiedzy o kulturze i dziedzictwie własnego i innych krajów i posługując się językiem obcymi, zyskacie więcej samoświadomości, pewności siebie i niezależności. Powodzenia!