SZKOLNY KLUB EUROPEJSKI  "EUROPEJCZYK"

W okresie od 01 lipca 2011r do 31 grudnia 2011r. Polska kierowała pracami Rady Unii Europejskiej. Priorytety Polskiej Prezydencji to: dobry budżet 2014- 2020, wschodni partnerzy, rozkręcony unijny rynek, Unia pełna energii, bezpieczna Europa i coraz mądrzejsza Europa.

Uczniowie z Zespołu Szkół Nr1 im. Marii Skłodowskiej – Curie w ramach programu prowadzonego przez Centrum Edukacji Obywatelskiej pt. „Młodzi Aktywiści Prezydencji” włączyli się w promocję Polskiej Prezydencji.
W tym celu w szkole powołano dwa zespoły projektowe w I Liceum Profilowanym Socjalnym.
Zespoły projektowe składały się każdy z 5 uczniów, których opiekunem był nauczyciel geografii – Bożena Pikora.

Jeden z zespołów z klasy II Lso w składzie:
  • Przemysław Soliwoda,
  • Joanna Stalmach,
  • Katarzyna Stalmach,
  • Ewelina Kuligowska
  • Joanna Borzymek

skupił się na promocji prezydencji wśród społeczności szkolnej, jego działaniom przyświecało hasło „Wokół symboli Unii Europejskiej”.
Uczniowie przygotowali szkolną wystawę przedstawiającą Parlament Europejski i jego strukturę oraz założenia polskiej prezydencji. Kolejnym działaniem było przeprowadzenie lekcji na temat Parlamentu Europejskiego i Polskiej Prezydencji w UE przez nauczyciela wiedzy o społeczeństwie – Jacka Niewiadomskiego.
Grupa projektowa przygotowała dwuetapowy szkolny konkurs „Parlament Europejski i Polska Prezydencja w Unii Europejskiej” dla klas III i IV Technikum oraz klas II i III Liceum Ogólnokształcącego i Liceum Profilowanego.
Pierwszy etap konkursu składał się z testu złożonego z 20 pytań wyboru. Do II etapu konkursu zakwalifikowano 25 osób , którzy zgodnie z regulaminem otrzymali 70% możliwych do uzyskania punktów. W drugim etapie uczniowie rozwiązywali również test złożony z 15 pytań wyboru i jednego pytania otwartego wymagającego odpowiedzi na pytanie„ Czy prezydencja Polski w Unii Europejskiej jest ważna dla kraju?”
Zwycięzcami konkursu zostali:

• Karina Dąbkowska z kl. III LO ( I miejsce),
  • Przemysław Przychodzki z kl II LO (II miejsce),
  • Martyna Uziębło z kl. II Lso, Anna Filipowicz z kl III Lso i Mateusz Kmiołek z kl II Lzi (III miejsce).

Innym konkursem promujący symbolikę unijną był szkolny konkurs „ Mikołajki z Odą do Radości”, który odbył się 06 grudnia 2011r.
W konkursie zwyciężyły uczennice klasy II LO:

• Sylwia Skoczeń ,Paulina Choszczyk i Milena Wróbel
  • II miejsce zajęła grupa dziewcząt z klasy I Lso: Lena Mróz, Sylwia Borek, Patrycja Domalewska i Natalia Szymanik
  • III miejsce przypadło grupie mieszanej z klas I TCPG i III Lso ( Izabeli Rzemek, Annie Szczerbińskiej, Joannie Rzemek, Klaudii Wiśniewskiej) oraz za śpiew solowy Anecie Puchalskiej z klasy I LOL
Klasy I i II LO, LP , Technikum oraz klasy III Technikum wzięły udział w przygotowaniu flag i plakatów promujących kraje członkowskie Unii Europejskiej. Przydział krajów odbył się w drodze losowania przeprowadzonego przez grupę projektową. Plakaty i flagi stanowiły dekorację świetlicy szkolnej podczas podsumowania projektu w dniu 05 stycznia 2012r.

Druga grupa projektowa z klasy II Lso w składzie:
  • Klaudia Kulesza
  • Martyna Kądziela
  • Kinga Winczewska
  • Patrycja Ślubowska
  • Katarzyna Pamrowska

zajęła się promocją polskiej prezydencji wśród uczniów klas drugich szkół podstawowych powiatu wyszkowskiego. Tytuł ich działań to „ Z Unią Europejską od najmłodszych lat”.

Uczennice przygotowały w tym celu scenariusz  90 minutowych zajęć z licznymi pomocami i nagrodami.
Zajęcia na podstawie przygotowanego przez grupę projektową scenariusza przeprowadziły w następujących szkołach Powiatu Wyszkowskiego:

• Szkole Podstawowej w Skuszewie,
  • Szkole Podstawowej Nr1 im. Adama Mickiewicza w Wyszkowie
  • Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Leszczydole Nowinach.

Maluchy podczas zajęć poznały symbole unijne, uczyły się śpiewu hymnu Zjednoczonej Europy, poznały państwa członkowskie UE i flagi ,z  rozsypanek wyrazowych układały najważniejsze wydarzenia w dziejach Unii Europejskiej. Zajęcia wyzwoliły w uczniach niezwykłą aktywność, zainteresowanie, prowadzone były głównie w formie współzawodnictwa, gdzie zwycięzcy byli nagradzani balonikami unijnymi, długopisami i ołówkami.

Na koniec zajęć uczniowie wspólnie tworzyli z przygotowanych elementów flagę Unii Europejskiej.

W tym miejscu pragniemy podziękować dyrektorom i nauczycielom odwiedzanych przez nas szkół za miłą atmosferę i współpracę.

Uczennice po odbyciu zajęć przygotowały szkolną wystawę fotograficzną promującą działania wśród najmłodszych mieszkańców naszego regionu.

Zespoły projektowe pod opieką p. Anny Sawiak – nauczyciela technologii informacyjnej prowadziły Blogi projektu na EDU TUBIE.
Chcemy podziękować dyrektorowi – p. Marianowi Popławskiemu i wicedyrektorom, którzy wspierali nasze inicjatywy , kibicowali nam, wszystkim nauczycielom i wychowawcom, którzy zostali wkręcenie w promocję Polskiej Prezydencji oraz naszemu opiekunowi projektów – p. Bożenie Pikorze, która nie szczędziła czasu i sił w dopracowywaniu naszych pomysłów i inicjatyw, których głównym celem było rozkręcenie Polskiej Prezydencji w Unii Europejskiej.

Uroczyste zakończenie projektów odbyło się 05 stycznia 2012r .wśród społeczności od Skłodowskiej. Podczas spotkania nastąpił wspólny śpiew Hymnu Zjednoczonej Europy, wręczenie nagród i dyplomów dla zwycięzców konkursów oraz prezentacje multimedialne przeprowadzonych działań projektowych

WIĘCEJ ZDJĘĆ W GALERII

Udział w programie „Młodzi Aktywiści Prezydencji” to z pewnością wspaniała lekcja wiedzy o Unii Europejskiej, jej symbolice, głównych strukturach organizacyjnych oraz zadaniach Polskiej Prezydencji w UE. Był to czas niezwykłej aktywności uczniów naszej szkoły, integracji wewnątrzklasowej i międzyklasowej, czas rywalizacji. Dla członków grup projektowych to możliwość poznania nowych form i metod zgłębiania wiedzy i możliwości jakie niesie praca nad projektem.