Aktualności › Dzień Autorów Europejskich

Dzień Autorów Europejskich

Dzień Autorów Europejskich to inicjatywa Komisji Europejskiej, która ma na celu budowanie mostów pomiędzy sektorami literatury i edukacji, a także zachęcanie mieszkańców kontynentu do czytania i odkrywania literatury europejskiej wraz z jej bogactwem językowym i kulturowym. Ważne jest też uświadomienie edukacyjnej roli książek, jako narzędzia rozwoju osobowości i umiejętności, które pozwalają stawić czoło bieżącym wyzwaniom w życiu prywatnym i społecznym.

Dzień Autorów Europejskich celebruje literaturę europejską i zachęca do zainteresowania czytaniem. Inspiruje młode pokolenia do odkrywania bogactwa literatury europejskiej. Promuje również różnorodność językową w Europie.

W Zespole Szkół Nr1 im. Marii Skłodowskiej – Curie wydarzenie to było celebrowane w dniu 25 marca 2024r, zgodnie z założeniami Programu, który organizowany jest cyklicznie i ma miejsce w ostatni poniedziałek marca.

Książki służą, jako potężne narzędzia do wzmocnienia, edukacji, promują również kreatywność i innowacje. Czytanie nie tylko zwiększa umiejętności językowe, ale także wzbogaca zdolność ludzi do wyrażania siebie, zdobywania pewności siebie oraz wzbudza ciekawość nauki i świata.

Dzięki tej inicjatywie Unia Europejska dąży do zainspirowania młodszych pokoleń do nawiązania relacji ze światem książek. Robi to poprzez spotkania z autorami, tłumaczami i innymi specjalistami z sektora książki i zaprasza ich do dzielenia się własnymi doświadczeniami.. Dzień Autorów Europejskich daje młodym ludziom możliwość angażowania się w bieżące wyzwania społeczne i osobiste.

W „ Skłodowskiej” na wydarzenie to złożyło się wiele działań, z których najważniejsze, to:

- czytanie przez uczniów klasy II Technikum Budownictwa w języku angielskim fragmentów Bajek Braci Grimm w ogródku szkolnym, przygotowanych i wydrukowanych przez uczniów klasy IV Technikum Grafiki i Poligrafii Cyfrowej,

- w bibliotece szkolnej na przerwach przez radiowęzeł czytano Bajki – The Golden Bird – Grimm’s Fairy Tales,

- w świetlicy szkolnej odbył się apel dotyczący Dnia Autorów Europejskich, podczas którego miały miejsce:

a. prezentacja założeń Programu Dnia Autorów Europejskich

b. odśpiewanie Hymnu Europy- Ody do Radości,

c. prezentacja multimedialna poświęcona wydarzeniu,

d. czytanie w języku angielskim „ Małego Księcia” Antoniego de Saint – Expurego, przez nauczyciela języka angielskiego, p. Agnieszkę Mroczkowską,

e. czytanie wiersza Wisławy Szymborskiej- „ Nic dwa razy” w języku polskim przez uczennicę klasy III TK – Oliwię Gołębiewską i nauczyciela języka angielskiego, p. Agnieszkę Mroczkowską.

Dzień autorów służy, jako platforma promocji i wspierania trwających programów i inicjatyw w krajach europejskich w celu wspierania kultury czytania.

Do wspólnego czytania na głos zaproszonych było 40 krajów z całego kontynentu.

To już była druga edycja wydarzenia – pierwsza odbyła się 27 marca 2023 r. Brało w niej udział aż 920 szkół z całej Europy, w tym 118 z Polski. Dodatkowo konferencja w Sofii zgromadziła przedstawicieli ministerstw edukacji i kultury, a także profesjonalistów z branży promocyjnej książki i czytania.

Z inicjatywą przyłączenia się do obchodów Dnia Autorów Europejskich wyszedł Zespół ds. Projektów Unijnych pod przewodnictwem Bożeny Pikory. W celebrowanie tego dnia bardzo chętnie włączyli się nauczyciele: Agnieszka Motyka, Ewelina Błachno, Agnieszka Mroczkowska.

Dzień Autorów Europejskich od 2024roku na stałe zagości w kalendarzu imprez i uroczystości szkolnych w „ Skłodowskiej”.