Aktualności › ŚLADAMI OFIAR II WOJNY ŚWIATOWEJ

otwórzcie oczy szeroko

wyostrzcie słuch

wstrzymajcie oddech

wsłuchajcie się w głosy wydobywające się tam

spod każdego ziarnka ziemi

jedziecie do Treblinki

oni czekają na was,

spragnieni głosu waszego życia

jedziecie do Treblinki poprzez wszystkie pokolenia

nie zostawiajcie ich samotnych

-Halina Bierenbaum

Na wschód od Warszawy, wzdłuż Bugu i zaledwie 50 km od Wyszkowa umiejscowione jest jedno z największych miejsc machiny ludobójstwa, które zostało wybrane przez Reichsfuhrera SS Heinricha Himmlera do budowy wszechświatowego szafotu. Latem 1941 roku przy przedwojennym żwirowisku niedaleko wsi Treblinka Niemcy utworzyli obóz pracy przymusowej dla Polaków i Żydów. Wiosną 1942 roku, w ramach realizacji „ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej”, Treblinka- obok Bełżca i Sobiboru - została wybrana jako miejsce utworzenia obozu zagłady.

W ramach projektu „Kulturalna szkoła na Mazowszu” kolejne zespoły Skłodowskiej udały się do miejsca upamiętniającego, te okrutne czasy - Niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady i obozu karnego Treblinka.

26 października klasy pierwsze I LOS i I TT wraz z wychowawcami Marzeną Getką i Danutą Książek oraz Grzegorzem Siemienowskim i Mileną Czarnik- poznali okrutną historię obozu.

Pierwszym etapem wyprawy śladami ofiar była siedlecka bocznica kolejowa, przy której znajdowała się stacja Treblinka, położona nie daleko stacji Małkinia, gdzie krzyżowały się tory kolejowe. Następnie uczniowie dowiedzieli się jak wyglądały ostatnie chwile życia życia, przekraczających bramę wjazdową, gdzie przeszli „Drogą śmierci” łączącą oba obozy oraz udali się do miejsca straceń, w których znajdowały się komory gazowe, doły, w których zakopywano, a później palono zwłoki oraz Lazaret.

Ponadto młodzież obejrzała wystawę poświęconą „Akcji Reinhardt”- zagłady Żydów w Generalnym Gubernatorstwie oraz liczne eksponaty znajdujące się w Muzeum, m.in: historyczne fotografie ofiar, makiety obozów, fragmenty macew wykorzystane do budowy „Czarnej drogi”. Uczniowie mieli również okazję usłyszenia przepełnionych ogromem cierpienia i głębokich przeżyć relacje więźniów, którym udało się przeżyć. Wyjazd do miejsc pamięci upamiętniających ofiary II wojny światowej może stać się dla naszych uczniów przyczynkiem do głębszej refleksji nad historią naszego regionu oraz tego, że tak okrutna historia nigdy nie może się powtórzyć.