Aktualności › Podróż do Nałęczowa, Chełma, Lublina i Kazimierza Dolnego

„Podróżować znaczy żyć. A w każdym razie żyć podwójnie, potrójnie, wielokrotnie”.
Andrzej Stasiuk

Po dwóch latach przerwy spowodowanej epidemią covid-19 znowu wyjechaliśmy na wycieczkę. Nauczyciele i pracownicy szkoły w dniach od 15.10. do 17.10.2021r. udali się w podróż do Nałęczowa, Chełma, Lublina i Kazimierza Dolnego, by zwiedzić urokliwe miasta i miasteczka naszego kraju , zintegrować się i wypocząć.

Malowniczy Nałęczów przywitał nas piękną, słoneczną pogodą, dzięki której mogliśmy spacerować po parku i wysłuchać ciekawej opowieści Pani przewodnik o znanych kuracjuszach uzdrowiska (Bolesław Prus, Henryk Sienkiewicz, Stefan Żeromski), zabytkach
i zaletach zdrowotnych  lokalnych wód mineralnych Nałęczowianki i Cisowianki.
Po przyjeździe do Chełma zobaczyliśmy Wieże Bazyliki na Chełmskiej Górze - czyli Górze Zamkowej, Bramę Uściłuską - najstarsze zabudowanie w Chełmie, Pałac Biskupów, Klasztor Bazylianów, Bazylikę pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny. Z ciekawością zwiedzaliśmy podziemia kredowe - pozostałość górnictwa kredowego, w których straszy duch BIELUCH.
W Zamościu nazywanym „perłą renesansu”, „miastem arkad” i „Padwą północy”, wpisanym na listę Światowego Dziedzictwa Kultury Unesco zwiedzaliśmy Rynek Wielki - jeden z największych XVI- wiecznych placów w Europie, Ratusz, który króluje w rynku dzięki wyniosłej wieży (52m) z zegarem oraz słynnymi wachlarzowymi schodami, kościół Franciszkanów - największą świątynię w mieście, wzniesioną w stylu barokowym, katedrę - dawną kolegiatę, jedną ze wspanialszych świątyń w Polsce, Muzeum Zamoyskich .

Ostatni dzień wycieczki obejmował zwiedzanie Lublina. Podziwialiśmy  Bramę Krakowską, rynek Starego Miasta,  Ratusz, Wieżę Trynitarską ze złotym kogutem na szczycie, Katedrę, Kaplicę Św. Trójcy. Poznaliśmy historię Zamku w Lublinie oraz z daleka obeszliśmy kamień przynoszący nieszczęście.
W Kazimierzu Dolnym spacerowaliśmy po średniowiecznym brukowanym rynku , weszliśmy na Górę Trzech Krzyży, z której rozciąga się najpiękniejszy widok na miasto. Tak twierdził jeden z najpopularniejszych kazimierskich malarzy Franciszek Kmita, znany jako Canaletto Kazimierza. Wokół Starego Miasta znajduje się wiele restauracji i kawiarni, w których spędziliśmy czas wolny, podziwiając występy artystów.

Trzydniowy wyjazd dostarczył nam niezapomnianych przeżyć i wrażeń. Z niecierpliwością czekamy na kolejną wycieczkę.