Dzień Umysłów Ścisłych

"W każdej nauce jest tyle prawdy, ile jest w niej matematyki"
Immanuel Kant

W tym roku po raz pierwszy obchodzony jest  Międzynarodowy Dzień Matematyki, proklamowany Rezolucją 40. Sesji Konferencji Generalnej UNESCO w listopadzie 2019 roku. Wcześniej w niektórych krajach 14 marca (3/14) obchodzony był jako Dzień Liczy Pi, ponieważ wartość tej powszechnie znanej stałej matematycznej, wynosi w zaokrągleniu 3,14.

Obchody Dnia Matematyki stanowią zachętę do czerpania radości z matematyki i innych przedmiotów ścisłych takich jak: chemia, fizyka, informatyka czy też biologia oraz do podejmowania przez młodych ludzi dziesiątków wyzwań, jakie oferują organizowane na całym świecie wydarzenia, konkursy, zawody z okazji Dnia.
Większa świadomość potencjału i możliwości nauk matematycznych ma ogromne znaczenie dla przeciwstawiania się wciąż nowym wyzwaniom pojawiającym się w dziedzinach takich jak sztuczna inteligencja, zmiany klimatyczne, energetyka oraz generalnie zrównoważony rozwój, nie mówiąc o jakości życia, zarówno w krajach rozwiniętych, jak i rozwijających się.
Tegoroczne obchody Dnia Matematyki  organizowane  są przez Program Nauk Podstawowych UNESCO (IBSP) oraz Międzynarodową Unię Matematyczną pod hasłem „Matematyka jest wszędzie” wskazującym na matematykę jako część dziedzictwa kulturowego ludzkości, stanowiącą podstawę wszelkich technologii i jednocześnie narzędzie rozwoju.

Tegoroczne obchody Dnia Umysłów Ścisłych w Skłodowskiej również są obchodzone pod hasłem „Matematyka jest wszędzie”. Nauczyciele przedmiotów matematyczno-przyrodniczych przygotowali liczne inicjatywy skierowane do całej społeczności szkolnej:

• Kampania #SZCZEPIMY SIĘ – wewnątrzszkolny konkurs plastyczny dla uczniów klas pierwszych i drugich LO (do pobrania REGULAMIN KONKURSU)
  • szkolny konkurs chemiczny dla drugich klas LO, Technikum i Szkoły Branżowej
  • MATEX – Międzyszkolny Konkurs Matematyczny dla uczniów klas maturalnych
  • ALFA - Międzyszkolny Konkurs Matematyczny dla uczniów klas drugich LO (po gimnazjum) i klas trzecich Technikum (po gimnazjum)
  • Test sprawdzający wiedzę z zakresu informatyki, dostępny  pod linkiem http://testwiedzy.pl/game/13715.html

Nauczyciele przedmiotów matematyczno-przyrodniczych

QUIZY interaktywne

Zagadki logiczne

LINK

Najlepsze ciekawostki, które otaczają nas każdego dnia

LINK

Testy i ćwiczenia matematyczne sprawdające umiejętności z danego zagadnienia

PIBUSY - czyli rebusy z liczbą Pi

CIEKAWOSTKI MATEMATYCZNE

W nauce i technologii:

• Skuteczność wyszukiwarek internetowych wynika z zastosowania w nich doskonałych algorytmów matematycznych.
  • Kryptografia zapewniająca bezpieczną komunikację opiera się na teorii liczb.
  • Urządzenia do obrazowania medycznego, takie jak tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny (MRI) pobierają dane liczbowe, które specjalny algorytm matematyczny przetwarza na obraz.
  • Sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe gruntownie zmieniają świat, czego przykładem są choćby technika rozpoznawania obrazów i zapisu cyfrowego, automatyczne translatory, autonomiczne samochody sterowane przez komputer
  • Rozszyfrowanie ludzkiego genomu to wspólny triumf matematyki, statystyki i informatyki
  • Matematyka została wykorzystana do stworzenia pierwszego zdjęcia czarnej dziury.

W organizacji naszych społeczeństw:

• Matematyka służy do optymalizacji sieci transportowych i komunikacyjnych.
  • Matematyka pomaga zrozumieć i kontrolować rozprzestrzenianie się epidemii.
  • Statystyka i optymalizacja matematyczna wykorzystywane są do efektywnego planowania i zarządzania systemami opieki zdrowotnej, ekonomicznej i społecznej.
  • Matematyka pomaga zaprojektować systemy wyborcze lepiej dostosowane do społecznych oczekiwań.
  • Matematyka pomaga zrozumieć ryzyko związane z zagrożeniami naturalnymi, takimi jak powodzie, trzęsienia ziemi, huragany i przygotować się na nie zawczasu, zmniejszając w ten sposób ryzyko katastrof.

W czymkolwiek się zajmujesz:

• Matematyka stanowi inspirację dla artystów i muzyków: symetrie perspektywiczne, nachylenia, fraktale, krzywe geometryczne, powierzchnie i kształty; wzory, skale i dźwięki w muzyce.
  • Matematyka jest pomocna w grach strategicznych, począwszy od tryktraka czy szachów, a skończywszy na kostce Rubika czy grze Oware.
  • Matematyka jest niezbędna przy budżetowaniu.
  • W powszechnym użyciu są pojęcia matematyczne, takie jak konstruktor, rolnik, sprzedawca, rzemieślnik, sportowiec itp.
  • Na matematyce oparta jest technika geolokalizacji, zarówno astronawigacja, jak i współczesny GPS.
  • Matematyka stanowi podstawę oprogramowania naszych smartfonów.
  • Matematyka wykorzystywana jest przy tworzeniu filmów animowanych.
  • Czy chcesz kiedyś odwiedzić Marsa? Nie będzie to możliwe bez udziału matematyki.

Matematyka jest niezbędna do osiągnięcia Celów Agendy dla Zrównoważonego Rozwoju 2030:

• Matematyka jest narzędziem rozwoju. Jak powiedział Nelson Mandela w czerwcu 1990 r. „Edukacja jest najpotężniejszą bronią, której można użyć do zmiany świata”. Matematyka jest istotną częścią edukacji, która daje ludziom siłę i otwiera nowe możliwości pracy.
  • Matematyka służy do przewidywania globalnych zmian klimatycznych i ich konsekwencji dla różnorodności biologicznej.
  • Techniki optymalizacji i analizy danych są potrzebne w dążeniu do zrównoważonego wykorzystywania zasobów naturalnych.
  • Sztuczna inteligencja jest wykorzystywana do wydobywania danych ze zdjęć satelitarnych i rysowania na tej podstawie map obszarów miejskich, przemysłowych, rolniczych i leśnych, tam gdzie nie ma możliwości uzyskania danych tradycyjnymi metodami.
  • Edukacja matematyczna stwarza dziewczętom i kobietom szansę na lepszą przyszłość.
  • Umiejętność liczenia i przyswajania wiedzy naukowej pomagają każdemu obywatelowi naszej Planety lepiej zrozumieć wyzwania przed którymi ona stoi.