2021 ROKIEM CYPRIANA KAMILA NORWIDA

„Ojczyzna to wielki zbiorowy obowiązek”
C.K.Norwid

W roku 2021 mija okrągła 200 rocznica urodzin Cypriana Kamila Norwida.
Uchwałą  Sejmu RP, jak i uchwałą Senatu RP 2021r. został ogłoszony Rokiem Cypriana Kamila Norwida.

Wybitny romantyczny artysta urodził się 24 września 1821r. w Laskowie-Głuchach niedaleko Wyszkowa, a dzieciństwo i młodość spędził na mazowieckiej ziemi. Był człowiekiem wszechstronnym - poetą, prozaikiem, dramatopisarzem, rzeźbiarzem, malarzem  i myślicielem. Zmarł 23 maja 1883 r. w Domu św. Kazimierza w Ivry pod Paryżem, jako twórca samotny i niedoceniany. Większą część życia poeta spędził na emigracji, odbywając romantyczne podróże po Niemczech, Belgii, Anglii, Włoszech, i Stanach Zjednoczonych, by ostatecznie zamieszkać w stolicy Francji.
Wybitny artysta doby romantyzmu był piewcą Mazowsza, jest również bliski sercu każdego mieszkańca Wyszkowa i okolic. Pomniki, pamiątki po poecie, instytucje w naszej małej ojczyźnie pokazują zakorzenienie Norwida w ziemi mazowieckiej.
Norwid jako twórca oryginalny, nowatorski, został odrzucony przez ludzi żyjących w epoce romantyzmu, by być zrozumianym dopiero przez następne pokolenia „późnych wnuków”.
Nasz wybitny Rodak Jan Paweł II pisał: "Cyprian Norwid pozostawił dzieło, z którego emanuje światło pozwalające wejść głębiej w prawdę naszego bycia człowiekiem, chrześcijaninem, Europejczykiem i Polakiem".
Młodzież ze Skłodowskiej może włączyć się w obchody Roku Cypriana Kamila Norwida, pogłębiając i sprawdzając swoją wiedzę o romantycznym artyście w quizie.

Marzanna Siemienowska
Karina Gnatkowska

LINK DO QUIZU O CYPRIANIE KAMILU NORWIDZIE    https://forms.office.com/Pages/ResponsePage

CYPRIAN KAMIL NORWID - CIEKAWOSTKI

1. Jego znak zodiaku to  WAGA.
  2. Cyprian Kamil Norwid miał prywatny albumik- książeczkę pamiątkową, do której wklejał szczególnie ważne listy, fotografie przyjaciół. Między innymi wkleił do niego list od Marii Kalergisi jej fotografię, na której czyta książkę.
  3. Cyprian Kamil Norwid Lubił otaczać się roślinami, w swoich mieszkaniach  w Paryżu hodował wiele kwiatów doniczkowych. Często bywał  w paryskim ogrodzie botanicznym i zoologicznym
  4. Cyprian Kamil Norwid pożyczył kiedyś Marii Kalergis książkę, którą ona niestety zgubiła. Chcącgo przeprosić podarowała  mu modlitewnik, który zabrał ze sobą do Ameryki.Norwid lubił konne przejażdżki i wycieczki. Wraz z liczną grupą przyjaciół  z Rzymu udał się na wyprawę na wulkan Wezuwiusz.
  5. Norwid prowadził bardzo bogatą korespondencję, często ozdabiał swoje listy kunsztownymi ozdobnikami, winietkami, rysuneczkami przedstawiającymi symboliczne lub rzeczywiste rośliny, instrumenty, ozdobne litery.
  6. Ulubioną postacią historyczną Norwida był Krzysztof Kolumb. Poeta cenił jego odważne poglądy, widział podobieństwo między sobą a Kolumbem - odrzucenie przez społeczeństwo.
  7. Norwid był znakomitym recytatorem. Często zapraszano go, aby deklamował wiersze. Szczególnie dobrze recytował Pieśń Wajdeloty Adama Mickiewicza, a także własny przekład Odysei.
  8. Był zapraszany jako mówca na uroczystości patriotyczne, np. rocznice powstań narodowych.
  9. Maria Kalergis, w której był zakochany, okazała się kobietą wyrachowaną  i dwulicową. Kiedy Norwid miał w środowisku literackim opinię wspaniale zapowiadającego się artysty, Maria zwodziła go i okazywała względy, jednak potajemnie spotykała się z innymi.
  10. Cyprian Norwid był właścicielem  kilku rysunków Leonarda da Vinci i Rafaela, musiał je jednak sprzedać, gdy jego sytuacja materialna stała się trudniejsza.
  11. Zmartwychwstaniec ks. Jełowicki mówił o Norwidzie - "geniusz, który dlatego dzisiaj nie dość ceniony, iż o sto może lat za wcześnie na świecie się pojawił"
  12. Za życia niedoceniany, wręcz zapomniany tak jak większość z jego twórczości – nieopublikowanej za jego życia. Odkryty ponownie w okresie Młodej Polski przez Zenona Przesmyckiego.
  13. Cyprian Norwid stworzył wiele neologizmów dla swoich utworów takich jak złotomiodna, przyskrzypnąć, za po-lesie, wżywotowzięcie, skrzydlny, dopókąd
  14. Jego imieniem nazwano pociąg EIC relacji: Kraków Główny – Warszawa Centralna – Gdynia Główna.

PREZENTACJA Norwid w Wyszkowie i w okolicach
PREZENTACJA Cyprian Kamil Norwid