Aktualności › Kulturalna Szkoła na Mazowszu - podsumowanie

Ideą programu było  upowszechnianie dziedzictwa kulturowego Mazowsza. Działanie spełniło niezwykle ważne funkcje wychowawcze i edukacyjne, prowadzące do rozwoju młodego człowieka, popularyzacji oraz doskonalenia form i metod młodzieżowej aktywności w szeroko rozumianej kulturze. Program  zachęcał i inspirował do planowania i realizowania ciekawych lekcji pobudzających młodzież do czynnego i świadomego uczestnictwa w kulturze na Mazowszu. Promocyjna cena biletów wstępu umożliwiła dostęp uczniom do życia kulturalnego.

Zespół Szkół Nr1 im. Marii Skłodowskiej- Curie w Wyszkowie z pewnością zasługuje na miano kulturalnej szkoły na Mazowszu. Poniższe liczby i tytuły przedsięwzięć są dowodami na to ,aby o szkole mówić - " Kulturalna Szkoła na Mazowszu". Odbyło się 12 wycieczek jednodniowych, w których udział wzięło 600 uczniów. Uczniowie wzięli udział w spektaklach i warsztatach teatralnych w Teatrze Muzycznym Jana Kiepury w Warszawie. Poznali zasoby muzealne Muzeum Literatury w Warszawie i uczestniczyli w lekcjach muzealnych poświęconych Adamowi Mickiewiczowi.  Budowanie świadomości patriotycznej i narodowej uczniów, a także sprzeciwu wobec wszelkich przejawów nienawiści odbyło się poprzez poznanie miejsc zagłady w Treblince. Kolejnym punktem poznawania dziedzictwa kulturalnego Mazowsza była wizyta w Muzeum Niepodległości w Warszawie. " Czy muzyka jest poważna?" , to tytuł koncertu  i warsztatów w Warszawskiej Operze Kameralnej , na którym gościli uczniowie ze " Skłodowskiej".

Poznawanie dziedzictwa kulturowego Mazowsza miało miejsce także poza Warszawą.

W Ciechanowie uczniowie poznali Zamek Książąt Mazowieckich,  poznali eksponaty związane z życiem szlachty mazowieckiej oraz uczestniczyli w lekcjach muzealnych w Muzeum Szlachty Mazowieckiej, w Budynku Ekspozycyjnym.Wycieczka do Muzeum Zbrojowni na Zamku w Liwie i Klasztoru na ekspozycję muzealną pt." Węgrów - miasto wielu kultur i religii" w Węgrowie była okazją  do zapoznania się z militariami z całego świata, od zabytków z epoki rzymskiej po broń XX wieku.

Szkolnym koordynatorem Programu była Bożena Pikora. Wyjazdy były głównie  organizowane przez wychowawców: Marzenę  Kulesza, Sylwię Wojciechowską, Bożenę Pikora, Marzannę Siemienowską, Agnieszkę Stępień, Edytę Bocian, Ewelinę Błachno, Annę Kordyszewską, Marzenę Getka, Danutę Książek, Hannę Czajkowską, Katarzynę Zglinicką. Karinę Gnatkowską, Magdalenę Mikołajczyk,Grażynę Bieniawską, Joannę Urbanik, Magdalenę Olton, Agnieszkę Motyka. Wychowawców klas wspierali nauczyciele przedmiotów związanych z teamatyką wyjazdu.

Program Samorządu Województwa Mazowieckiego w " jedynce" cieszył się wielkim zainteresowaniem. Uczniowie dopytują o kolejne edycje, ponieważ ziemia mazowiecka skrywa jeszcze wiele skarbów kultury, które warto zobaczyć.

Opracowała: Bożena Pikora