Aktualności › OGÓLNOPOLSKA AKCJA „NARODOWE CZYTANIE”

Zespół Szkół Nr 1 im. Marii Skłodowskiej-Curie, jak co roku, włączył się w ogólnopolską akcję „Narodowe Czytanie”, zainicjowaną przez Prezydenta RP w 2012r.

Lekturą tegorocznej jedenastej odsłony Narodowego Czytania były „Ballady
i romanse” Adama Mickiewicza, które zostały wydane dokładnie dwieście lat temu w Wilnie.
Ich opublikowanie uważane jest za symboliczny początek romantyzmu. Do dziś są one niezwykle popularne, a ich współczesne znaczenie dla polskiej kultury potwierdza ROK ROMANTYZMU POLSKIEGO ogłoszony w 2022 roku.

Uczniowie ze Skłodowskiej wspólnie z nauczycielami języka polskiego
i biblioteki szkolnej przygotowali spotkanie dla młodzieży, podczas którego zaprezentowali ballady naszego wieszcza narodowego: „Romantyczność”, „Świteź” oraz „Lilie”. Społeczność szkolna z zainteresowaniem i w podniosłej atmosferze wysłuchała wybranych tekstów poety . Występy uczniów zostały wzbogacone muzyką Fryderyka Chopina, romantycznego kompozytora oraz zilustrowane prezentacją multimedialną. Doskonałym uzupełnieniem montażu słowno-muzycznego była wystawka okolicznościowa poświęcona życiu
i twórczości Adama Mickiewicza oraz dekoracja, nawiązująca do Roku Romantyzmu Polskiego.