Aktualności › MINI SAD CZEREŚNIOWY U

W ramach ogólnopolskiego projektu edukacyjnego   "Tradycyjny sad"  w Zespole Szkół Nr1 im. Marii Skłodowskiej - Curie w Wyszkowie powstał ekologiczny mini sad z czereśniami. W maju roku 2021r uczennice klasy I Lsa, tworzące zespół projektowy " Zielonookie" posadziły stare odmiany czereśni - Buttnera Czerwona i Vega. Posadzenie pierwszych drzew w szkolnym sadzie było wydarzeniem niezwykłym.

Odbyło się ono w towarzystwie - Pani wicedyrektor - Elżbiety Mańko, która wraz z przewodniczącą grupy projektowej - Aleksandrą Sokołowską posadziła pierwsze drzewko. Kolejne drzewa były zasadzone przy udziale kierownika szkolenia praktycznego - Pani Katarzyny Sawickiej , opiekuna grupy projektowej - Pani Bożeny Pikora i pozostałych członków "Zielonookich". Swoim doświadczeniem i pomocą wspierał nas Pan Ryszard Lewandowski.

Jest to etap praktycznego sadowniczego działania w oparciu o przygotowany wcześniej plan. Kontynuujemy rozpoczęte w poprzednim etapie działania promocyjne i prowadzimy Księgę Sadu. Stworzyliśmy  plakat i ulotki popularyzujące temat starając się pozyskać w tym etapie uwagę lokalnej społeczności oraz rodziców uczniów uczęszczających do szkoły.

Przygotowane materiały promocyjne   rozpowszechniamy w miejscu zamieszkania. Organizujemy  Forum Rodziców  w formie spotkania one- line podczas , którego  przedstawimy  prezentację projektu "Tradycyjny Sad". Chcemy namówić  rodziców do założenia własnego mini sadu. Przykład szkolny ma być wskazówką ułatwiającą podjęcie takich działań.
Mając na uwadze stworzenie zrównoważonego ekosystemu instalowane są także wykonane własnoręcznie przez naszych kolegów i koleżanki z klasy II TTp  schowki dla owadów, które będą schronieniem sprzymierzeńców w walce ze szkodnikami.
Mamy szansę zostawienia po sobie pamiątki jako twórców lokalnego sadu doświadczalnego, oznaczając nasz sad " Tablicą sadu" .Projekt ma charakter wieloletni i nasz zespół ma świadomość, że uczestniczy w sztafecie pokoleniowej, która przejmie po nim spuściznę i  określi  kierunki działania w tym zakresie.Więcej informacji na temat działań  w zakresie zakładania tradycyjnych sadów można znaleźć pod linkiem: https://tradycyjnysad.pl/index.php?m=pd