Aktualności › MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ ZIEMI - 2021

22 kwietnia corocznie od 1970 roku obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Ziemi.W 2020 roku Ministerstwo Klimatu i Środowiska we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki przygotowało materiał edukacyjny - „Przyjaciele klimatu”. Celem tych pakietów edukacyjnych jest przybliżenie uczniom kluczowych zagadnień związanych z ochroną klimatu oraz działaniami na rzecz adaptacji do zachodzących zmian klimatu.  Młodzież ze " Skłodowskiej " pod kierunkiem nauczycieli geografii włączyła się w obchody tego dnia poprzez udział w webinarium pt. : " Lekcje z klimatem".

Celem spotkania było przybliżenie młodzieży istotnych aspektów z obszaru ochrony klimatu oraz ukazanie praktycznych,  proekologicznych rozwiązań do wdrożenia w codziennym życiu. Wydarzenie łączyło elementy wykładu z warsztatami prezentującymi dobre praktyki na rzecz ochrony klimatu. Prowadzone było przez przedstawicieli Młodzieżowej Rady Klimatycznej.
Tematyka wykładów:
„System klimatyczny Ziemi, co to jest cykl węglowy oraz jak działa efekt cieplarniany?” – wykład dr Aleksandry Kardaś (UW)

„Co mogę zrobić dla klimatu?” – wykład dr Magdaleny Budziszewskiej (UW).

Działania praktyczne ,to:

1. Warsztat kulinarny z Jagną Niedzielską – zwracający uwagę na problem marnowania żywności;
  2. Warsztat „ubraniowy” z Katarzyną Wolszczak – podkreślający kwestie odpowiedzialnej zrównoważonej mody.

Na zakończenie wirtualnego spotkania zapraszono uczniów  do rozwiązania quizu, sprawdzającego wzrost wiedzy na temat ochrony klimatu. W wydarzeniu wzięły udział następujące klasy: klasy II Lsg i II Lsb z Panią Marzeną Getka, klasy ITgp i ILpb z Panią Ewą Kowalską - Nowak, klasy II Llg i III Tot z Pania Bożeną Pikora. Mamy nadzieję, że uczniowie tych klas podzielą się wiedzą w zakresie świadomego korzystania z warunków klimatycznych ze społecznością szkolną i rodzinami.

Opracowała : Bożena Pikora