Nuczyciele od Skłodowskiej podnoszą swoje kompetencje

Nauczyciele od Skłodowskiej podnoszą swoje kompetencje we Włoszech

Kolejnym atrakcyjnym projektem, który realizuje ZS nr1 im. Marii Skłodowskiej – Curie w Wyszkowie jest projekt VETPRO, skierowany do nauczycieli przedmiotów zawodowych branży gastronomicznej, turystycznej i hotelarskiej  i osób zarządzających szkołą i szkolnictwem zawodowym oraz pracodawców. Jest to projekt w ramach programu Leonardo da Vinci będącego częścią Programu „Uczenie się przez całe życie” i nosi tytuł: „Międzynarodowy proces dydaktyczny w dobie reformy kształcenia zawodowego”

Partnerem w Projekcie jest firma Azzurra Societa Coooperativa Sociale w Spoleto we Włoszech,
z którą współpraca trwa nieprzerwanie od 3 lat, a jej dotychczasowym efektem były 2 wspólne projekty, jeden na wizytę przygotowawczą zaś drugi - na staż uczniów kształcących się w zawodzie technik obsługi turystycznej. Tym razem swoje kompetencje zarówno zawodowe, językowe jak i osobiste będą podnosić nauczyciele.

Celem głównym projektu jest wymiana i transfer innowacji w dziedzinie kształcenia zawodowego
oraz uwzględnienie w opracowywanych programach nauczania i wychowania treści związanych
z przygotowaniem młodzieży do funkcjonowania na europejskim rynku pracy.
Celami szczegółowymi projektu są: nadanie pracy dydaktycznej w szkole technicznej europejskiego wymiaru kształcenia, rozwój własnego warsztatu pracy w oparciu o metody stosowane u partnera włoskiego oraz transfer dobrej praktyki.

Wyjazd 10 – osobowej grupy beneficjentów,  wyłonionej na drodze rekrutacji, zakłada  wymianę doświadczeń w zakresie kształtowania kompetencji europejskiego modelu nauczyciela w dziedzinie kształcenia praktycznego. W tym celu uczestnicy odbędą szereg profesjonalnych wizyt w różnego typu firmach/organizacjach branżowych oraz tematycznych wykładów i seminariów, podczas których będą mieli możliwość zdobycia głębszej wiedzy na temat sektora, z którym są związani zawodowo. Poznają włoski system oświaty, programy nauczania, organizację kształcenia zawodowego. W programie wyjazdu przewidziane są również wycieczki dydaktyczne i krajoznawcze oraz warsztaty kulinarne.

Rezultatami projektu będą: rozwój osobisty i zawodowy uczestników projektu, adaptacja najlepszych praktyk oraz transfer wiedzy poprzez publikację raportów końcowych z wizyty zaś potwierdzeniem uczestnictwa – certyfikaty, w tym niezwykle cenny dokument - Europass Mobility. Beneficjenci, w ramach przygotowania do wyjazdu, odbędą kurs języka angielskiego oraz przejdą szkolenie kulturowe, mające na celu poznanie kultury, geografii i historii Włoch ze szczególnym naciskiem na Spoleto i Umbrię Wyjazd do Włoch zaplanowany jest na 30 czerwca, zaś powrót na 6 lipca 2014r.

Skłodowska to szkoła, która nieustannie dba o wzbogacenie i unowocześnienie oferty kształcenia
i reaguje w tym zakresie na zmieniające się potrzeby rynku pracy, co możliwe jest tylko dzięki podnoszeniu kwalifikacji zawodowych nauczycieli oraz zdobywaniu przez nich nowych doświadczeń, czego przykładem jest udział w tym projekcie oraz aplikowanie do kolejnych, które obecnie czekają na ocenę narodowej Agencji.

BPK

Zapraszamy do obejrzenia prezentacji.