PROJEKT „Otwarci na świat uczniowie i uczennice szkół i placówek powiatu wyszkowskiego szansą rozwoju dla województwa mazowieckiego”

Część 1, Zadanie 2. Kursy/szkolenia/warsztaty dla nauczycieli i nauczycielek

Wykorzystanie tablicy interaktywnej na lekcji matematyki w Zespole Szkół Nr 1 im. Marii Skłodowskiej – Curie w Wyszkowie

Szkolenie z wykorzystania tablicy interaktywnej dla nauczycieli Zespołu Szkół Nr 1 im. Marii Skłodowskiej - Curie w Wyszkowie przeprowadzono w okresie od 15 grudnia do 18 grudnia 2017r . W zajęciach prowadzonych przez Annę Sawiak uczestniczyło 8 nauczycieli (2 mężczyzn  i 6 kobiet).

Szkolenie miało na celu podniesienie kwalifikacji w zakresie efektywnego i kreatywnego wykorzystania tablic interaktywnych w codziennej pracy dydaktycznej oraz zapoznanie  z możliwościami urządzenia, jakim jest tablica interaktywna.

Nauczyciele podczas szkolenia poszerzyli swoją wiedzę z zakresu zastosowania tablicy interaktywnej na lekcji. Poznali rodzaje tablic interaktywnych najlepsze dla ich przedmiotu. Nauczyciele dowiedzieli się, że tablica interaktywna wglądem nie różni się od szkolnej, białej tablicy suchościeralnej. Innowacja tkwi jednak we współpracy tablicy z komputerem i projektorem. Komputer uzbrojony w oprogramowanie interaktywne, stanowi bazę do pracy z tablicą. Projektor natomiast jest źródłem obrazu, wyświetla ekran monitora komputera na tablicy. Współdziałanie tych trzech urządzeń wsparte bogatym i funkcjonalnym programem otwiera przed nami ogromne możliwości właściwe dla środowiska interaktywnego.

Każdy uczestnik szkolenia miał możliwość podłączenia krok po kroku tablicy interaktywnej do komputera i uruchomienia oprogramowania. Podczas szkolenia nauczyciele zapoznali się  z dwoma różnymi rodzajami tablic używanymi w Zespole Szkół Nr 1: IPBoard – tablica elektromagnetyczna z funkcją DualPen oraz tablica MyBoard – tablica dotykowa.

Osoby biorące udział w szkoleniu pracowały podczas szkolenia z oprogramowaniem do każdej z w/w tablic, poznały wszystkie funkcje jakie to oprogramowanie oferuje dla ich przedmiotu. Każdy z nauczycieli miał możliwość samodzielnego opracowania lekcji z wykorzystaniem tablicy interaktywnej. Najwięcej emocji u osób biorących udział w szkoleniu wywoływało poznawanie funkcji oprogramowania podczas ćwiczeń przy samej tablicy interaktywnej. Każda z osób mogła podejść do tablicy i przetestować funkcje, które byłyby najczęściej wykorzystywane w nauczanym przedmiocie.