NA STAŻU W WIELKIEJ BRYTANII

W dniu 17 listopada 2013r. grupa uczennic z klasy III Technikum Organizacji Usług Gastronomicznych w Zespole Szkół Nr 1 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Wyszkowie pod opieką nauczycieli: Elżbiety Mańko i Bogusławy Pawelskiej – Kozon wyruszyło w podróż do Plymouth, by realizować czterotygodniowy staż w angielskich hotelach i restauracjach w ramach Projektu Leonardo da Vinci pod nazwą „Kulinarna podróż do Wielkiej Brytanii”.

Wyjazd w całości finansowany jest  ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Kapitał Ludzki. Uczestnikami stażu są uczennice: Biernacka Patrycja, Rutkowska Martyna, Sylwia Choszczyk, Dorota Lonca, Marta Groszyk, Olga Wydryszek, Aneta Grzywacz, Izabela Jechna, Dominika Seroka, Małgorzata Kulesza, Roksana Podolak, Ewelina Ordak, Paulina Szczepaniak,  Dominika Rojek, Magdalena Petrykowska oraz Aleksandra Uchal. Przed wyjazdem dziewczęta odbyły przygotowanie pedagogiczno – kulturowo – językowe. Wyjazd ten to dla wielu z nich to  ogromne wyzwanie, jako, że to pierwsza zagraniczna podróż i również pierwsza tak długa rozłąka z rodziną i najbliższymi. Emocje dodatkowo potęgowała podróż - lot samolotem liniami British Airways.

Zagraniczny staż zakłada rozwój zawodowy oraz doskonalenie umiejętności językowych. Odbywa się w kuchniach ośmiu restauracji i hoteli w Plymouth, gdzie pod okiem doświadczonych kucharzy, ich merytorycznych opiekunów, młodzież doskonali swój kulinarny warsztat i poznaje tajniki kuchni z różnych stron świata. Uczennice dodatkowo uczestniczą w kursie językowym w biurze naszego partnera Europartnership Agency. Ogromnym wyzwaniem było zamieszkanie naszych dziewcząt u angielskich host rodzin, co wyzwala w nich konieczność porozumiewania się wyłącznie w języku angielskim. Mieszkanie z nimi pod jednym dachem to wspaniałą okazja do poznania zwyczajów i kultury Wielkiej Brytanii, a być może również nawiązania przyjaźni.

W projekcie, w ramach programu kulturowego,  przewidziane są wycieczki m.in. do Londynu, do National Aquarium w Plymouth oraz do uroczego miasteczka Torguey gdzie planowane jest zwiedzanie prastarej jaskini wraz z zachowanymi śladami pierwszych ludzi. Tyle wrażeń i emocji, jakie pojawiają się podczas tego pobytu trudno sobie wyobrazić. Dziewczęta doskonale odnalazły się w nowej rzeczywistości, świetnie sobie radzą w dużym, bo liczącym ponad 250 tysięcy mieszkańców mieście, jednym z największych naturalnych portów Europy. Zawsze mogą liczyć na pomoc swoich polskich opiekunów oraz zagranicznego partnera – p. Małgorzaty Kuklińskiej, dyrektor Europa Training
 ZDJĘCIA W GALERII