Projekt: „Otwarci na świat uczniowie i uczennice szkół i placówek powiatu wyszkowskiego szansą rozwoju dla województwa mazowieckiego”

Zadanie 4. Warsztaty dla uczniów/uczennic rozwijające podstawy/umiejętności niezbędne na rynku pracy.

Tytuł/nazwa/rodzaj prowadzonego wsparcia: „Człowiek – istota społeczna” z zakresu umiejętności pracy zespołowej

Cztery grupy uczniów objętych tym wsparciem zakończyły już warsztaty. Zajęcia odbywały się w 10 osobowych zespołach z klas I, II i III Technikum Nr 1 oraz II Liceum Ogólnokształcącego w wymiarze 15 godzin w okresie od 07.12.2017 do 17.01.2018.
      Celem warsztatów było przede wszystkim  kształtowanie właściwych postaw i umiejętności niezbędnych na rynku pracy u uczniów oraz rozwijanie kompetencji kluczowych, w tym kompetencji osobowych i interpersonalnych  przygotowujących uczniów do skutecznego i konstruktywnego uczestnictwa w życiu społecznym i zawodowym. Uczestnicy zajęć doskonalili umiejętność pracy w grupie.

Spotkania miały charakter warsztatowy, dlatego większość z nich składała się z ćwiczeń i praktycznych działań (11 godz.), pozostałe to wykłady teoretyczne ( 4 godz.).

Młodzież  zapoznała się takimi informacjami jak:

• Co to jest zespół?
  • Dlaczego warto tworzyć zespoły?
  • Na czym polega skuteczna współpraca w zespole?

Uczniowie chętnie brali udział w ćwiczeniach, które miały na celu rozwinąć ich umiejętności pracy zespołowej. Odgrywali role zespołowe, symulowali konflikty w grupie i sprawdzali różne metod rozwiązywania ich. Podnosili także kompetencje pracy w grupie poprzez uczenie się prawidłowych kontaktów interpersonalnych uczestnicząc w grach i zabawach psychologicznych.

Warsztaty prowadziła Katarzyna Zglinicka – szkolny doradca zawodowy.