Projekt: Zagraniczna praktyka miejscem doskonalenia zawodowego i samorealizacji

Projekt „Zagraniczna praktyka miejscem doskonalenia zawodowego i samorealizacji”
Nr umowy: POWERVET-2014-1-PL01-KA 102-001151 został przygotowany przez nauczycieli naszej szkoły
i w wyniku postępowania konkursowego uzyskał całkowite dofinansowanie ze środków Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego. Budżet projektu wynosi: 914 947,95 PLN.

Zgodnie z założeniami projektu, jego wdrażanie rozpoczęło się 31 grudnia 2014 r., a zakończenie realizacji przewidziane jest na dzień 30 grudnia 2016 r.

Koordynatorem projektu jest Wicedyrektor Pani Elżbieta Mańko.

W ramach PO WER zostaną zorganizowanie czterotygodniowe praktyki zawodowe dla 72 uczniów Technikum Nr 1, kształcących się w zawodzie: technik żywienia i usług gastronomicznych, technik cyfrowych procesów graficznych, technik hotelarstwa, technik budownictwa, technik obsługi turystycznej. Grupie będzie towarzyszyło ośmiu nauczycieli – opiekunów.

Staże pięciodniowe w angielskich szkołach będzie miała również  dziesięcioosobowa grupa nauczycieli przedmiotów zawodowych i języka obcego zawodowego.

Naszymi partnerami w projekcie są Europa Training Ltd Tamar Science Park, 1 Davy Road Plymouth, Wielka Brytania i Azzurra, Socjeta Cooperativa, Via Redenta 1 Spoleto, Włochy, z którymi w poprzednich latach współpracowaliśmy realizując projekty na zasadach Programu Leonardo da Vinci w 2013 r. i 2014 r.
Z doświadczenia wiemy, że wzajemna współpraca z Partnerami gwarantuje wysoką jakość praktyk
i pozwoli z sukcesem zrealizować cele projektu.

Każdy z uczestników projektu przed wyjazdem na praktyki zawodowe do Wielkiej Brytanii lub Włoch weźmie udział w zajęciach przygotowawczych z języka zawodowego angielskiego, zajęciach kulturowych oraz przygotowania pedagogicznego.

Po zakończeniu praktyk uczestnicy projektu otrzymają:

• certyfikaty z potwierdzeniem zdobytych umiejętności wystawione przez instytucje wysyłającą i przyjmującą,
  • dokument Europass Mobilność,

Szkoła zapewnia uczniom i nauczycielom biorącym udział w projekcie:

• transport samochodowy na i z lotniska w kraju i zagranicą,
  • przelot samolotem - klasa ekonomiczna,
  • bilety na komunikację miejską w miejscu odbywania praktyk,
  • wyżywienie i noclegi w hotelu lub u Host Rodzin,
  • ubezpieczenie na terytorium państw europejskich wg wariantu: koszty leczenia i Asisstance – suma ubezpieczenia 200 000 zł, OC w życiu prywatnym – suma ubezpieczenia 200 000 zł, NNW -  suma ubezpieczenia 20 000 zł, bagaż podróżny – suma ubezpieczenia 2 000 zł,
  • kieszonkowe,
  • zwiedzanie okolicy w ramach wolnego czasu,
  • wycieczkę edukacyjną do Rzymu lub Londynu,
  • opiekę ze strony szkoły i instytucji przyjmującej.

W ramach przyznanych środków uczniowie mają zapewnione bezpłatne przygotowanie do udziału w praktykach zawodowych.

Realizacja projektu ma na celu:

• zwiększenie praktycznych umiejętności i kompetencji społecznych oraz mobilności uczestników w celu podniesienia ich potencjalnej atrakcyjności na rynku pracy,
  • zdobycie przez uczestników Projektu doświadczenia zawodowego w międzynarodowym środowisku,
  • wzmocnienie umiejętności posługiwania się językiem obcym,
  • nabycie przez uczestników kwalifikacji kluczowych dla możliwości pozyskania przyszłego zatrudnienia,
  • dostosowanie treści kształcenia zawodowego do potrzeb zmieniającego się rynku pracy,
  • opracowanie programu stażu lub modyfikacja treści nauczania pod kątem wymagań pracodawców,
  • wzmocnienie pewności siebie uczestników pozwalającej na swobodne poruszanie się na rynku pracy,
  • podniesienie na wyższy poziom kształcenia zawodowego,
  • nawiązanie współpracy między szkołą zawodową i przedsiębiorstwami,
  • poszerzenie wiedzy na temat kultury i obyczajów Wielkiej Brytanii i Włoch,
  • wzbogacenie oferty szkoły oraz jej prestiżu w środowisku lokalnym.

Zapraszamy do obejrzenia prezentacji poszczególnych grup realizujących projekt:
  • Grupa I

• Grupa II