Leonardo da Vinci

ZDJĘCIA PROJEKTU W GALERII

Uczniowie z Zespołu Szkół Nr1 im. Marii Skłodowskiej – Curie w Wyszkowie 17 lutego 2013r wyjadą na 4 – tygodniową  praktykę zawodową do Spoleto we Włoszech. Ich wyjazd odbywa się w ramach projektu „ Sekrety turystyczne krajów Europy Południowej na przykładzie Włoch” w ramach Programu „ Uczenie się przez całe życie” Leonardo da Vinci. Nad sprawna realizacją działań projektowych czuwa Dyrektor Szkoły – Marian Popławski i koordynator projektu –  wicedyrektor – Elżbieta Mańko. W zagranicznej praktyce zawodowej weźmie udział 16 uczennic z klasy III Technikum Obsługi Turystycznej oraz opiekunowie – wicedyrektor – Hanna Czajkowska i nauczyciel geografii – Bożena Pikora.

Głównym celem projektu jest promowanie mobilnoŚci pracowników na europejskim rynku pracy oraz wdrażanie innowacyjnych rozwiązań edukacyjnych dla podnoszenia umiejętnoŚci zawodowych. Uczniowie w wyniku stażu poszerzą wiadomoŚci i udoskonalą umiejętnoŚci zawodowe nabyte w trakcie nauki i praktyki w Polsce. Uczennice poznają włoską organizację przedsiębiorstw turystycznych, sposoby organizacji imprez turystycznych, zasady kultury obsługi klienta. Językiem komunikacji w trakcie praktyki będzie język angielski.

Poza odbyciem praktyki programowej dziewczęta poznają podstawy języka włoskiego. W czasie wolnym od pracy i nauki poznają Spoleto i jego atrakcje turystyczne, poznają szlaki piesze i rowerowe Apeninów. Będąc we Włoszech nie sposób odwiedzić wiecznego miasta – Rzymu. Tam też udadzą się na jednodniową wycieczkę. Ponadto odwiedzą Asyż, Perugię i okoliczne miasteczka. W programie wyjazdu są też wycieczki dydaktyczne; do fabryki czekolady, olejarni, winiarni i Akademii Turystyczno – Hotelarskiej.

Wyjazd poprzedzony został przygotowaniem zawodowo – językowo – pedagogicznym, które poprowadziło Centrum Kształcenia Praktycznego, spotkaniami z rodzicami i uczestnikami.

Jednym z kryteriów udziału w Projekcie było napisanie eseju na temat: „ Co osiągniesz po odbyciu praktyki w Spoleto i jak wyobrażasz sobie jej przebieg”.

Oto kilka wypowiedzi naszych uczennic:

„wspaniała okazja aby nauczyć się nowego języka – języka włoskiego”,

„udoskonalić umiejętnoŚć posługiwania się językiem angielskim”,

„ułatwienie w znalezieniu przyszłej pracy”,

„zdobycie certyfikatów, które mogą okazać się pomocne podczas rozmów kwalifikacyjnych”,

„nawiązanie nowych kontaktów”,

„możliwoŚć zwiedzenia Śródziemnomorskiego krajobrazu”.

Mamy nadzieję, że wszystkie oczekiwania beneficjentów Projektu zostaną spełnione, uczennice Technikum Obsługi Turystycznej będą ambasadorka kultury włoskiej i włoskich rozwiązań turystycznych w powiecie wyszkowskim. O kolejnych etapach realizacji działań projektowych będziemy informować społecznoŚć lokalną na stronach WWW szkoły i prasie lokalnej.