NASZE SPOSTRZEŻENIA - WRAŻENIA UCZESTNIKóW

ZDJĘCIA ZAMIESZCZANE SĄ W GALERII

Wyjeżdżając na staż uczennice posiadały różnego rodzaju obawy, które okazały się niepotrzebne. Nasze stażystki bardzo dobrze radzą sobie w miejscach pracy, szybko nawiązały przyjazne kontakty. Bariera językowa, która była najważniejszą obawą naszych uczennic przestała istnieć – dziewczęta bardzo dobrze radzą sobie w tym względzie wykorzystując język angielski i poznawany język włoski.

Praca na przydzielonych stanowiskach uczy stażystki nowych umiejętnoŚci, podejŚcia do klienta oraz stwarza możliwoŚć porównywania polskich rozwiązań turystycznych  z włoskimi. Nasze praktykantki to prawdziwe turystki, Świetnie poruszają się po mieŚcie  i szlakach górskich Apeninów wykorzystując mapy topograficzne. Z każdym dniem znają coraz więcej zabytków i atrakcji Spoleto: ruchome schody, Katedra Campielii, Teatr Antyczny, akwedukt, Bazylika San Salvatore.

W niedzielę tj. 24 lutego 2013r  z polskimi opiekunami dziewczęta uczestniczyły w koncercie pięknej muzyki włoskiej w AlbornoZ Palace Hotel w Spoleto. Wyjazd na zagraniczną praktykę to Świetna okazja do integracji, doskonalenia pracy zespołowej, otwarcia na drugą osobę. Wszystkie działania wspierane są przez polskich opiekunów, którzy służą radą, pomocą , dobrym i ciepłym słowem 24 godziny na dobę.

Od 28 lutego 2013r rozpoczęła się wizyta monitorująca realizację stażu. Do Spoleto przyjechał Marian Popławski - Dyrektor Szkoły i Bogdan Pągowski - Starosta Wyszkowski .  Nasi goŚcie spotkali się przede wszystkim z uczennicami, polskimi opiekunkami, Simonettą Rella -Dyrektorem Azzurry i Ewą Markowską - włoskim koordynatorem projektu. Zapoznali się z warunkami socjalnymi stażystek oraz poznali włoskie miejsca praktyk zawodowych i ich pracodawców. Pobyt w miejscach stażu stworzył okazję do wysłuchania bardzo pochlebnych opinii na temat naszych uczennic.

Uczennice w czasie wolnym od pracy wraz z goŚćmi i polskimi opiekunami udali się na wycieczkę krajoznawczą po Spoleto i szlaku górskim Apeninów wcielając się w rolę przewodników i gospodarzy. Uatrakcyjnieniem wizyty monitorujące a zarazem jednym z jej celów była ocena programu kulturowego projektu. W związku z powyższym wszyscy udali się na wycieczki krajoznawcze – 1 marca 2013r do Asyżu i Perugii a 4 marca 2013r do wiecznego miasta czyli Rzymu.  Uczestnicy wycieczek poznali najważniejsze zabytki architektury i kultur zwiedzanych miejsc. Był to także czas na poznanie atmosfery i relacji panujących wŚród polskich praktykantek.

Dyrektor Szkoły i Starosta Wyszkowski wzięli również udział w cotygodniowej ewaluacji działań projektowych, gdzie omawiane były postępy w zgłębianiu tajników włoskiej turystyki, umiejętnoŚć komunikacji w językach obcych, stan zadowolenia z pobytu za granicą oraz analiza dokumentacji potwierdzającej realizację programu praktyk zawodowych i realizację programu kulturowego.

Nasze stażystki wypowiadały się z wielkim entuzjazmem podkreŚlając nabyte już kompetencje zawodowe, językowe i kulturowe. Pan Dyrektor i Pan Starosta podsumowując spotkanie z uczennicami chwalili ich postawy, zaangażowanie w realizację stażu, postępy językowe i kulturę bycia. godne reprezentowanie szkoły, powiatu i kraju.

Nasz pierwszy dzień w podróży do Spoleto

Na 17 lutego 2013 r. czekałyŚmy z nadzieją, niecierpliwoŚcią i utęsknieniem. CzułyŚmy się wybrańcami a zarazem pełne niepokoju. o nasz pierwszy lot samolotem i to do Włoch.

Po wyjeździe z Wyszkowa na lotnisko im. Chopina w Warszawie i oczekiwaniu na samolot nauczyłyŚmy się procedur postępowania przed wylotem. Wszystkie poczułyŚmy się bardzo Światowo i komfortowo ze względu na spokój i zapewnione nasze bezpieczeństwo.

RadoŚć z czekającego lotu przyćmił niepokój jak to jest na pokładzie samolotu. Lot był spokojny, tym większa radoŚć z lądowania w słonecznym Rzymie. Na lotnisku oczekiwał na nas samochód, którym dotarłyŚmy do Spoleto. W czasie 2 godzinnej podróży podziwiałyŚmy piękno górskiego krajobrazu Apeninów.

Pokoje 2, 3 i 4 osobowe w hotelu Villa Redenta okazały się bardzo wysokiej klasy. Nasze oczekiwania spełniła miła atmosfera gospodarzy hotelu, smaczna kolacja i nieograniczony dostęp do Internetu.

JesteŚmy pewne, że to początek czekającej nas nauki na praktykach w zakresie turystyki i przygody. Pozdrawiamy.