Aktualności › MAJÓWKA NA BIAŁORUSI

WIĘCEJ ZDJĘĆ W GALERII

Długoletnią tradycją pracowników Zespołu Szkół Nr1 im. Marii Skłodowskiej - Curie w Wyszkowie jest poznawanie walorów przyrodniczych i poza przyrodniczych Polski i Europy. Tegoroczny  wyjazd w dniach 01.05 2019r - 04.05.2019r  odbył się do Białorusi. W wyjeździe wzięło udział 32 osoby - pracownicy czynni i emerytowani szkoły. Pomysłodawcą wyjazdu był dyrektor Szkoły - Marian Popławski i Zespół ds. Turystyki pod przewodnictwem Bożeny Pikory. W organizację wyjazdu włączyli się również pracownicy administracji.

Program wyjazdu był bardzo bogaty i zróżnicowany. Poznawanie Białorusi rozpoczęto od Grodna, gdzie odwiedzono takie obiekty jak: Kościół Farny pw. św. Franciszka Ksawerego, zamek dolny i górny Stefana Batorego, Muzeum, pomnik i grób Elizy Orzeszkowej, cmentarz polski z grobami żołnierzy z wojny polsko - bolszewickiej z 1920 roku oraz inne zabytki znajdujące się w centrum miasta.
W Bohatyrowiczach odwiedzono grób Jana i Cecylii znany z powieści E. Orzeszkowej - " Nad Niemnem" oraz pomnik polskich powstańców styczniowych. Zwiedzaniu powyższych obiektów towarzyszył szum rzeki Niemen.
Nowogródek to kolejne miejsce na trasie naszej podróży  związane z Adamem Mickiewiczem. Podczas pobytu poznano Muzeum, kopiec i pomnik wielkiego wieszcza. Kościół Farny pw. Przemienienia Pańskiego, to miejsce chrztu Adama Mickiewicza oraz ślubu króla Władysława Jagiełły z Zofią Holszańską. Dopełnieniem pobytu było odwiedzenie ruin średniowiecznego zamku, pierwszej stolicy Wielkiego Księstwa Litewskiego.

Na drodze podróży literacko - historycznej znalazł się Mir ,gdzie można było zobaczyć zabytkowy zespół parkowo - zamkowy Radziwiłłów z XVI wieku, zaliczony do zabytków kultury światowej przez UNESCO.
Mińsk , to kolejna europejska stolica dopisana do listy odwiedzonych stolic przez pracowników naszej szkoły. Miasto zachwyciło nas nowoczesnością, czystością, przemyślanymi rozwiązaniami architektonicznymi. Pod pieczą przewodnika odwiedzono: Prospekt Niezależności, Ratusz, Sobór Katedralny, Troickie Przedmieście, "Wyspę łez" z pomnikiem żołnierzy poległych w Afganistanie, Kościół św. Symeona i Heleny, Dom rodzinny Melchiora Wańkowicza. W trakcie autokarowej podróży po Mińsku przewodnik przedstawił warunki życia, pracy w białoruskiej stolicy.
W Nieświeżu czekała na wycieczkowiczów rezydencja rodowa rodu Radziwiłłów- zamek oraz kościół z XVI wieku pw. Bożego Ciała, Ratusz i Brama Słucka.
Baranowicze to miasto, gdzie miał miejsce ostatni nocleg i wieczorne jego zwiedzanie.

Ostatni dzień poświęcony był zwiedzaniu Brześcia, a w szczególności: Twierdzy Brzeskiej, miejsca gdzie rzeka Muchawiec łączy się z Bugiem i płynie dalej wzdłuż polskiej granicy jako znany nam Bug przepływający przez Wyszków. Podczas słonecznej pogody można było odbyć także spacer deptakiem na ul. Gogola i poznać inne ciekawe zabytki.

Wyjazd ten był okazją nie tylko do poznania atrakcji turystycznych Białorusi, ale także poznano smaki tamtejszej kuchni podczas posiłków w hotelach - " TURIST" w Grodnie, " JUBILEJNYJ"
w Mińsku, " HORYZONT" w Baranowiczach a przede wszystkim podczas kolacji bankietowej
w Mińsku w restauracji " TRAKTIR".
Zewnętrzną organizację wyjazdu powierzono Biuru Turystycznemu " JUNIOR" z Białegostoku, które swoje zadania wykonało znakomicie. Program zaproponowany przez białostockie biuro podróży był bardzo bogaty, wszechstronny, dopasowany do oczekiwań wycieczkowiczów. Bardzo miła i kompetentna była obsługa pilota.

Transport wycieczki zapewniła Firma "JOKER", której właścicielem jest p. Marzena Ciemerych.

Wszystkim osobom i podmiotom zaangażowanym w organizację majowego wyjazdu DZIEKUJEMY.

Opracowała:
Bożena Pikora