Aktualności › NARODOWE CZYTANIE -2018

08 września 2018r. o godz. 1100 przy pomniku GLORIA VICTIS w Wyszkowie uczniowie z kl. II TGPC, II LOP i  II LOL oraz nauczyciele języka polskiego: Urszula Salwin, Karina Gnatkowska, Marzanna Siemienowska i Anna Kordyszewska - uczestniczyli w Narodowym Czytaniu „Przedwiośnia”, zorganizowanym przez Miejsko-Gminną Bibliotekę w Wyszkowie. Zgromadzona publiczność z ogromną uwagą wysłuchała fragmentów  ostatniej powieść Stefana Żeromskiego w wykonaniu Małgorzaty Lewińskiej – odtwórczyni roli Laury Kościenieckiej i aktora  Grzegorza Sierzputowskiego.

Zainaugurowana przez Parę Prezydencką 28 lutego tegoroczna odsłona Narodowego Czytania odbywa się w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Uczniowie ze Skłodowskiej: Magdalena Stunżo i Kamil Borek oraz Pani Urszula Salwin aktywnie włączyli się do akcji, czytając wybrane fragmenty książki, w której pisarz dokonał bilansu pierwszych lat niepodległości Polski, zwracając uwagę na entuzjazm, chęć odbudowy państwa, ale także na błędy i zaniechania.

Narodowe czytanie to akcja organizowana  przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została ona zainicjowana przez prezydenta Bronisława Komorowskiego wspólnym czytaniem „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: „Trylogię” Henryka Sienkiewicza, „Lalkę” Bolesława Prusa, „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza oraz „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego.

Marzanna Siemienowska oraz Karina Gnatkowska