Aktualności › SPRAWOZDANIE Z PIKNIKU NAUKOWEGO

Dnia 09 czerwca 2018 roku przed Stadionem Narodowym w Warszawie odbył się 22 jubileuszowy Piknik Naukowy,  jedna z największych imprez plenerowych w Europie o tematyce naukowej. Powstał z inicjatywy prof. IF PAN Łukasza Turskiego oraz pracowników Polskiego Radia.

Opinie uczniów Zespołu Szkół Nr1 w Wyszkowie na temat pikniku z klas I LOS, I LOP.:

„Wybrałam się z dziewczynami (Roksaną, Wiktorią i Klaudią). Gdy już dotarłyśmy na miejsce, zaczęłyśmy zwiedzać, oglądać i korzystać. Na początku było mało ludzi ale z biegiem  czasu przybywało coraz więcej. Przy stoiskach były różne zadania, które można było wykonać i były one dla chętnych. Pogodna była by prawie idealna gdyby nie te 30C, które powodowało brak sił. Jednak byłyśmy zdeterminowane i wiedziałyśmy po co tam pojechaliśmy. Z tego spotkania wyniosłam trochę wiedzy jak i fajne i na temat ‘’FIZYKI’’ ciekawe i istotne rzeczy jak i drobne upominki. Mam nadzieję, że jeśli ponownie będzie taki piknik to nie wybierzemy się sami lecz cała grupą. Ogólnie podsumowując podobało mi się i nie żałuje, że się tam wybrałam.”

„Na przykład eksperci Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, przygotowali ponad dwadzieścia interaktywnych eksponatów, które w zabawny sposób przybliżają zasady rządzące ruchem w otaczającym nas świecie. Dzięki specjalistom z Wydziału  Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego mogliśmy dowiedzieć się , co widzą badacze w falach utworzonych na piasku przez ruch wody, zaś na stanowisku Politechniki Wrocławskiej mogliśmy poznać budowę i zasady działania lądownika marsjańskiego oraz tajniki konstrukcji zawieszenia w łazikach marsjańskich.”

Organizatorzy imprezy przygotowali mnóstwo atrakcji. Instytuty naukowe, wyższe uczelnie, koła studenckie oraz instytucje kultury zaprezentowały na pikniku swoje najnowsze badania, podzieliły się wiedzą oraz entuzjazmem z uczestnikami. Stanowiska były podzielone na np.: fizyczne, biologiczne, chemiczne itp. i na każdym z nich można było się dowiedzieć czegoś ciekawego, a czasami też, można było wziąć udział w doświadczeniach.

Stanowisk było bardzo dużo, tak samo jak uczestników. Można zauważyć ogromną różnorodność stanowisk co jest bardzo pozytywne, ponieważ każdy mógł znaleźć coś interesującego dla siebie.

Inicjator projektu edukacyjnego Jacek Pyt.

Zapraszamy do galerii.