Aktualności › Wycieczka do Torunia

Najlepsi ze Skłodowskiej z wizytą w Toruniu

28 września 50 uczniów, którzy uzyskali w roku szkolnym 2016/2017 najlepsze wyniki w nauce (średnia ocen powyżej 4,75), 100% frekwencję i w sposób szczególny angażowali się w pracę na rzecz szkoły, w nagrodę uczestniczyło w wycieczce do Torunia.

Toruń - jedno z najstarszych miast Polski. Miejsce urodzenia Mikołaja Kopernika i wypieku najsłynniejszych pierników na świecie. Wizytę w Toruniu młodzież rozpoczęła od jednej z największych atrakcji turystycznych, jakim jest seans popularno – astronomiczny w Planetarium – najbardziej zaawansowanym technologicznie obiekcie tego typu w Polsce.  Tak więc na sztucznym niebie, którym jest o 15 metrowej średnicy kopuła, obserwowali układ gwiazd, konfigurację planet na tle zodiaku, układ gwiazdozbiorów, fazy Księżyca, zaćmienia - słowem wszystkie zjawiska widoczne z Ziemi na niebie prawdziwym. Dzięki specjalnej projekcji 360 -stopniowych panoram mogli nie tylko zobaczyć niebo nad wieżami toruńskiej starówki, lecz także krajobrazy innych miejsc na Ziemi. „Zwiedzili” np. okolice miejsca lądowania misji APOLLO 17 na Księżycu, oszronione kaniony i wulkany na Marsie, czy rozświetlaną błyskawicami Wenus. Dzięki otaczającemu zewsząd obrazowi, uczniowie mieli wrażenie bycia wewnątrz mgławic, czy gromad gwiazdowych.

Ważnym punktem programu było zwiedzanie toruńskiego zespołu miejskiego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Podczas zwiedzania miasta z przewodnikiem uczniowie mogli zobaczyć wiele gotyckich zabytków. Spacerując urokliwymi uliczkami, bulwarem nad Wisłą i deptakiem poznawali historię Torunia i mogli podziwiać wiele ciekawych zabytków m.in. Ratusz, pomnik i dom Mikołaja Kopernika, Dwór Artusa, Katedrę Świętojańską, Bramę Klasztorną i Mostową, Krzywą Wierzę.

Niesamowitych wrażeń dostarczyło uczestnikom wycieczki zwiedzanie Fortu IV -  jednego z największych i najważniejszych fortów XIX - wiecznej Twierdzy Toruń. Doskonale zachowany obiekt reprezentuje typ głównego fortu artyleryjskiego, jest jednym z 15 takich fortów w Toruniu. Zwiedzanie fortu z pochodniami stworzyło możliwość przeżycia niezapomnianych wrażeń w labiryncie schodów i korytarzy, poznania dziejów militariów, zobaczenia 55 - tonowych pancernych stanowisk obserwacyjnych artylerii, obrotowych wież obserwacyjnych oraz potężnych prochowni.
Podsumowując należy podkreślić, że sfinansowana przez Radę Rodziców nagroda dla najlepszych uczniów była wspaniałą lekcją historii, jak również formą poznania i integracji młodzieży z różnych klas.