Aktualności › Spotkanie informacyjno – szkoleniowe - IVTB

Kierując się troską o przyszłe losy zawodowe uczniów klasy IV TB wychowawca Magdalena Mikołajczyk zorganizowała spotkanie informacyjno – szkoleniowe z Katarzyną Zglinicką, szkolnym doradcą zawodowym. Wbrew pozorom skierowane było ono                do rodziców przyszłych absolwentów. Jak wynika z badań przeprowadzonych w tej klasie, to właśnie rodzice są tymi osobami, u których młodzież szuka wsparcia w podejmowaniu ważnych decyzji, w tym zawodowych.

Pani Katarzyna Zglinicka  swoją prelekcję zaczęła od przedstawienia sylwetki szkolnego doradcy zawodowego. Zanim przeszła do części szkoleniowej, przekazała rodzicom informacje, jakie opracowała na podstawie przeprowadzonej ankiety wśród uczniów kl. IV TB. Badanie miało na celu rozpoznać oczekiwania, plany i potrzeby tej młodzieży w zakresie orientacji zawodowej. Zamierzenia  większości uczniów związane są z zawodem, jaki dało Technikum Budowlane. Po ukończeniu szkoły ponadgimnazjalnej 70% badanych chce podjąć pracę a wielu z nich chce ją łączyć z dalszą nauką. Ponad połowa posiada kilka pomysłów zawodowo – edukacyjnych. Prawie 60 % ankietowanych przy wyborze zawodu i szkoły szuka pomocy wśród rodziców. Część korzysta z rad wychowawcy i doradcy zawodowego. Doradca zawodowy uświadomiła rodzicom, jak wiele może zależeć od nich, jeżeli chodzi o dalszą karierę zawodową swoich dzieci. Dlatego też zaoferowała wsparcie w tym zakresie i fachową pomoc doradczą prowadzoną w szkole.

W dalszej części pani Zglinicka  przeprowadziła szkolenie nt.: „Jak pomóc dziecku zaplanować jego ścieżkę kariery?”.

Inicjatywa spotkała się z uznaniem ze strony rodziców. Byli wdzięczni za przekazanie cennych informacji i uświadomienie im, że dla swoich dorosłych już dzieci, nadal stanowią autorytet i źródło wsparcia życiowego.

Katarzyna Zglinicka

Szkolny Doradca Zawodowy