Aktualności › Ewakuacja w Skłodowskiej – to tylko ćwiczenia

W dniu 25 maja 2016 r. o godz. 10.10 w Zespole Szkół Nr 1 im. Marii Skłodowskiej – Curie w Wyszkowie przeprowadzono ćwiczenia w zakresie ewakuacji na wypadek zagrożenia pożarem. Akcję ewakuacyjną zorganizowano pod nadzorem Państwowej Powiatowej Straży Pożarnej w Wyszkowie z udziałem starszego specjalisty ds. kontrolno-rozpoznawczych kpt. inż. Jarosława  Stępkowskiego.

Bardzo ważna jest znajomość zasad ewakuacji przez pracowników oraz zasad podjęcia działań ratowniczo - gaśniczych w pierwszej fazie trwania zagrożenia. Osobą, która pierwsza zauważyła pożar (Pani Zofia Kądziela - Kierownik gospodarczy) miała obowiązek niezwłocznego powiadomienia o tym fakcie wszelkimi dostępnymi środkami przełożonego oraz osoby znajdujące się w strefie zagrożonej oraz jednostkę Państwowej Powiatowej straży pożarnej w Wyszkowie.

Ewakuowano 419 osób (nauczycieli, uczniów i pracowników szkoły). Wszystkie pomieszczenia budynku szkoły zostały sprawdzone, nikt nie pozostał w szkole.

Jako Kierownictwo Szkoły chcemy, aby uczniowie, nauczyciele oraz pracownicy administracji i obsługi naszej szkoły posiadali dużą wiedzę i umiejętności z zakresu przeprowadzania sprawnej ewakuacji na wypadek zagrożenia a także udzielania pierwszej pomocy. Edukacja z udzielania pierwszej pomocy powinna zaczynać się na jak najwcześniejszym etapie kształcenia. Śmiertelność przedszpitalna (zanim poszkodowany zostanie przetransportowany do wyspecjalizowanej jednostki) w Polsce jest dużo wyższa niż w krajach Europy Zachodniej. Dzięki edukacji sytuacja ta może się diametralnie zmienić, a współczynnik przeżywalności znacznie wzrosnąć. Dlatego też chcielibyśmy przećwiczyć sprawność działań, przypomnieć znajomość przepisów oraz pokazać wykorzystanie defibrylatora przy udzielaniu pierwszej pomocy przedmedycznej na fantomach. Pokaz przeprowadził nauczyciel zajmujący się edukacją dla bezpieczeństwa Pan Grzegorz Siemienowski.

Dziękuję wszystkim za zachowanie należytego spokoju podczas ewakuacji, sprawne przemieszczenie na miejsce zbiórki. Dziękuje wicedyrektorom i kierownikom szkoły za doskonałe kierowanie przebiegiem ewakuacji.

Pragnę przypomnieć, że pierwsze skrzypce podczas wszelkich zajęć w szkole, w tym także podczas ewakuacji na wypadek zagrożenia, odgrywa zawsze nauczyciel.

Marian Popławski

dyrektor