Aktualności › Bruksela nie jest nam obca…

Wizyta w Parlamencie Europejskim na zaproszenie Jarosława Kalinowskiego, posła do Parlamentu Europejskiego

W dniach 16-20 kwietnia 2016r na zaproszenie pana Jarosława Kalinowskiego, posła do Parlamentu Europejskiego dwie uczennice Zespołu Szkół Nr1 im. M. Skłodowskiej – Curie  w Wyszkowie: Agata Śliwka i Magdalena Piórkowska wyjechały do Brukseli, stolicy Belgii i zarazem siedziby władz Unii Europejskiej. Kilkudniowy wyjazd był nagrodą dla laureatów konkursu „Wołowina na polskim stole” organizowanym w naszej szkole w dniu 23 lutego 2016r. Nad dziewczętami opiekę sprawowały: Bogusława Pawelska – Kozon i Izabela Balińska. Głównym punktem wyjazdu była wizyta w Parlamencie Europejskim i spotkanie z panem posłem.

Po spotkaniu w Parlamencie, zwiedzeniu budynku i wysłuchaniu ciekawego wykładu, oraz wykonaniu pamiątkowych zdjęć w miejscu, w którym stanowione są akty prawne regulujące funkcjonowanie Unii Europejskiej, uczestnicy wycieczki mieli możliwość zwiedzenia Brukseli, miasta niezwykle klimatycznego i pełnego atrakcji, poprzecinanego urokliwymi uliczkami i pachnącego pysznymi goframi, pralinami i owocami morza. Pod opieką przewodnika zwiedzono między innymi Grand Place, czyli jeden z najładniejszych rynków Europy, Katedrę św. Michała i św. Goduli, słynny symbol miasta - Manneken Pis (siusiający chłopiec), Atomium -  imponujący, gigantyczny model cząsteczki żelaza, powiększony 150 mld razy oraz wiele innych budowli gotyckiej architektury. Niewątpliwie ciekawymi miejscami, które mogli widzieć uczestnicy były: budynek Komisji Europejskiej, Rady Europy, Łuk Triumfalny, muzeum starych samochodów, zresztą największe na świecie, również Wieża Japońska i Pawilon Chiński znajdujące się na obrzeżach miasta.

Drugi dzień poświęcony był zwiedzaniu Brugii zwanej „Flamandzką Wenecją”. To miasto w którym królują: piwo, czekoladki, rowery i kanały. Przepiękne, gotyckie, niepowtarzalne.

Nad całością pobytu czuwali asystenci Pana europosła.

Kilkudniowy wyjazd był okazją do nawiązania nowych znajomości, doznania niezapomnianych wrażeń, a przede wszystkim zobaczenia miejsc, które niejednokrotnie można zobaczyć tylko w telewizji. Była to również szansa na pogłębienie wiedzy i znajomości Unii Europejskiej. Pogoda dopisała, humory również, zatem wyjazd można zaliczyć do bardzo udanych.

A oto co mówią uczestniczki wyjazdu: Magda i Agata: „Ta wycieczka była niezwykłą okazją do tego by zwiedzić, poznać i utożsamić się z innym krajem. Obie jesteśmy ogromnie zadowolone. Jedynie co nam się nie podobało to fakt, że wycieczka ta była zbyt krótka. Poznałyśmy nowych ludzi, nowe miasta i kraje, z czego jesteśmy bardzo dumne i szczęśliwe. Kultura, z którą tam się spotkałyśmy jest zupełnie inna, tak samo jak język ale to nie stanowiło żadnej bariery. Doskonaliłyśmy przy okazji posługiwanie się zarówno językiem angielskim jak i niemieckim. Dziękujemy za taką możliwość zarówno Panu dyrektorowi jak i Panu posłowi. Chwile tam spędzone były genialne i na pewno niezapomniane”.