Aktualności › Angielska edukacja nauczycieli ze Skłodowskiej

Tuż na początki wakacji nauczyciele przedmiotów zawodowych i nauki języka angielskiego zawodowego uczestniczyli w stażu  „Zagraniczna praktyka miejscem doskonalenia zawodowego i samorealizacji” w ramach programu Erasmus+. Wymiana odbyła się w dniach 30.06-6.07.2015 r. w  Plymouth w Wielkiej Brytanii. W zagranicznym szkoleniu wzięło udział dziesięciu nauczycieli z  Zespołu Szkół Nr 1 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Wyszkowie.

Staż nauczycielski odbywał się w mieście Plymouth  leżącym  nad kanałem La Manche. Jest to jedno z  największych miast  portowych  Wielkiej Brytanii liczące ok 250 tyś.  mieszkańców.

Partnerem projektu w Wielkiej Brytanii była organizacja Europa Training, która specjalizuje się w  organizowaniu szkoleń i staży zawodowych dla młodzieży i wymiany dla dorosłych. Pracownicy organizacji przez cały pobyt grupy nauczycieli opiekowali się nimi i służyli wszelka pomocą.

Celem doskonalenia kadry kształcenia zawodowego jest odpowiedź na wysokie i wciąż rosnące wymogi stawiane nauczycielom, aby skutecznie kształtować kompetencje i umiejętności modelu nauczyciela w dziedzinie kształcenia praktycznego. Wymiana polsko-brytyjskich doświadczeń z  zakresu kształcenia nauczycieli polegała na poznaniu brytyjskiego systemu oświaty, przebiegu procesu dydaktycznego w szkołach, warunków lokalowych oraz stopnia zaawansowania technicznego i technologicznego placówek edukacyjnych.

Zapoznanie oraz wymiana doświadczeń polegała na odwiedzeniu czterech szkół specjalnie dobranych do potrzeb i zainteresowań nauczycieli.

Pierwszego dnia wymiany nauczyciele odwiedzili Plymouth High School for Girl i Plymouth School of Creative Arts. Jest to szkoła ucząca wyłącznie dziewczęta w wieku od 11 lat do 18 lat. W szkole uczy się 840 dziewcząt uczonych przez 59 nauczycieli i 56 asystentów nauczycieli.  O wysokich wymaganiach edukacyjnych szkoły świadczy egzamin wstępny i selekcja wyboru przyszłych uczennic. Druga szkoła to młoda placówka oświatowa istniejąca dopiero od dwóch lat i sponsorowana przez Plymouth Collage of Art. Uczy się niej 292 uczniów w wieku 4-16 lat. Sposób nauczania jest iście nowatorski i nastawiony na kreatywność i samodzielność uczniów w zdobywaniu wiedzy. Świadczyć może o tym brak typowych sal lekcyjnych i dzwonków na przerwy. Uczniowie mają swobodę w poruszaniu się i  zdobywaniu w ten sposób wiedzy.

Czwartek był dniem odwiedzin jednej z największych szkół znajdujących się w mieście. Hele’s School to szkoła, w której uczy się 1255 uczniów i pracuje po 90 nauczycieli i asystentów. Od 2011 roku szkoła stała się akademią, co daje finansową i edukacyjną niezależność. Uczniowie mają 5 lekcji dziennie, a każda lekcja trwa 60 minut. Szkoła posiada nowocześnie wyposażone pracownie komputerowe oraz szereg sal do nauki języków obcych. Uczniowie przez cały czas nauki noszą specjalne mundurki. Na krawatach mają wyszyte logo szkoły w kolorach, które przypisane są do „domów”, czyli grup zrzeszających uczniów. Lekcje, w których uczestniczyli nauczyciele nastawione są na samodzielną pracę uczniów i samodzielne myślenie. Nauczyciel wykłada problem a uczniowie samodzielnie muszą znaleźć jego rozwiązanie. Ważne jest aby umiejętnie uargumentować swój wybór.

Lipson Co-operative Academy to ostatnia szkoła na planie szkolenia. Jest to szkoła, w której uczniowie, nauczyciele i rodzice wyznają wartości napędzające wykształcenie takie jak: odpowiedzialność społeczna, sprawiedliwość, równość, solidarność, demokracja, otwartość, szczerość i troska o innych. Podczas pobytu w tej szkole nauczyciele nie tylko oglądali pomieszczenia dydaktyczne, ale również mieli możliwość uczestniczyć w zajęciach, które odpowiadały przedmiotom, jakich uczą w polskiej szkole. Opiekę na grupą objął Łukasz Młodziniak (koordynator ds. komunikacji uczniów nieanglojęzycznych) który przejrzyście wytłumaczył system oświaty w Wielkiej Brytanii. W czasie trwania jednej z lekcji nauczyciele podzieleni na mniejsze grupki oprowadzani byli po budynku szkoły przez polskich uczniów. Dzięki temu nauczyciele mogli poznać uczniowską stronę nauki w angielskiej szkole.

Po wyczerpujących zajęciach w angielskich szkołach przyszedł czas na odpoczynek. Wolny czas nauczyciele spędzili na zwiedzanie miasta oraz zabytków a także wybrali się do Plymouth City Museum and Art Gallery. Muzeum podobnie jak nauka w szkołach w Anglii jest nastawiona na kreatywność i samodzielne odkrywanie nauki i sztuki. Piękno miasta skłaniało do spacerów urokliwymi uliczkami znajdującymi się nad brzegiem oceanu.

Tydzień spędzony w Plymouth zaowocuje nowym spojrzeniem na funkcjonowanie praktycznej nauki zawodu. Pozwoli oszacować słabe i mocne strony kształcenia praktycznego i wprowadzić pozytywne zmiany w tym kierunku. Nauczyciele od Skłodowskiej z nowym rokiem szkolnym wprowadzą nowatorskie metody nauczania wyniesione z angielskich szkół. Uczestnicy szkolenia będą wprowadzać ciekawe formy motywacji uczniów zdolnych jak i uczniów mających trudności w nauce. Dzięki wymianie nauczyciele wzbogacili swoja wiedzę i umiejętności zawodowe i językowe w  zakresie języka angielskiego. Doświadczenie wyniesione z pobytu w Wielkiej Brytanii z pewnością wzbogaci techniki, formy i metody, które pozwolą uczniom Zespołu Szkół Nr 1im. Marii Skłodowskiej – Curie w Wyszkowie odnaleźć się na krajowym jak i zagranicznym rynku pracy.