Aktualności › Zagraniczna praktyka miejscem doskonalenia zawodowego i samorealizacji uczniow Sklodowskiej

W dniu 17 maja 2015r. grupa uczniów z klasy II Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych w Zespole Szkół Nr 1 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Wyszkowie pod opieką nauczycieli: Elżbiety Mańko i Bogusławy Pawelskiej – Kozon wyjechała na zagraniczny staż do Plymouth w Wielkiej Brytanii w ramach Projektu  „Zagraniczna praktyka miejscem doskonalenia zawodowego
i samorealizacji”, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER). To już kolejny wyjazd naszej młodzieży w ramach tego projektu, zaś wkrótce do Plymouth wyjedzie 10 – osobowa grupa nauczycieli, natomiast w listopadzie odbędzie się wyjazd następnej grupy uczniów, tym razem z klas: technikum hotelarstwa i technikum obsługi turystycznej.

Dzisiejsze realia życia społecznego i gospodarczego stawiają przed szkołą nowe wyzwania. Dobra szkoła to taka, która wspiera swoich uczniów w ich rozwoju tak zawodowym jak i osobistym, oraz dba o ich przyszłość. Staramy się sprostać tym zadaniom poprzez angażowanie się we wszystkie dostępne sposoby pomocy naszym uczniom. Chcemy aby nasi uczniowie wchodząc na rynek pracy byli przekonani, że szkoła uczyniła wszystko, by ich jak najlepiej przygotować do życia. Jednym z tych sposobów jest umożliwienie uczniom zdobywania doświadczeń nie tylko w ramach praktyk zawodowych w renomowanych warszawskich hotelach, ale wyjście poza te ramy. Stąd też nasz udział w projektach unijnych.

Uczniowie realizujący swój staż w Wielkiej Brytanii, pod okiem doświadczonych kucharzy, ich merytorycznych opiekunów doskonalą swój kulinarny warsztat i poznają tajniki kuchni z różnych stron świata. Mieszkanie zaś u angielskich host rodzin, daje im okazję do poznania zwyczajów
i kultury Wielkiej Brytanii, poprawy umiejętności językowych i społecznych a także nawiązania trwałych przyjaźni.

Jako, że Plymouth to piękne, historyczne miasto, którego dzieje sięgają epoki brązu,
a także jeden z najstarszych naturalnych portów Europy, dlatego poza pracą nasza młodzież poznaje jego dzieje, uczestnicząc w „guided tour” czyli zwiedzaniu miasta z przewodnikiem a także podziwiając podwodny świat w National Marine Aquarium.

Partnerem w Projekcie jest Europa Training, której dyrektorem jest Małgorzata Kulińska.

Sami uczniowie tak relacjonują ów wyjazd: „Wyjazd jest niesamowity. To co zobaczyliśmy i czego się nauczyliśmy, tego nikt nam nigdy nie odbierze. Chociaż starsi tylko o miesiąc, jesteśmy o niebo bogatsi w doświadczenia i doznania.

Dzięki temu wyjazdowi poznaliśmy nowy kraj i jego mieszkańców, ich zwyczaje, tradycje i kulturę. Zwiedziliśmy przysłowiowy „kawał świata”, pracowaliśmy z obcokrajowcami. Poprawiliśmy swój angielski i nauczyliśmy się sobie radzić w różnych sytuacjach. Staliśmy się bardziej samodzielni oraz odpowiedzialni.  Warto było pokonać obawy, jakie nas nachodziły przed wyjazdem. Mamy nadzieję, że bardzo dobrze wypełniliśmy powierzone nam zadanie i byliśmy prawdziwymi ambasadorami naszej szkoły i naszego kraju,  Dziękujemy dyrektorowi naszej szkoły Panu Marianowi Popławskiemu, Pani Małgorzacie Kuklińskiej dyrektorowi Europa Training, paniom: Elżbiecie Mańko i Bogusławie Pawelskiej-Kozon, które były z nami przez cały czas w Anglii, za umożliwienie nam wyjazdu do Plymouth oraz za wspaniałą przygodę życia, która nas wiele nauczyła.”.

Każdy z uczestników stażu otrzyma certyfikat wydany przez instytucję partnerską - oraz Certyfikat Europass Mobilność, wydany prze Krajowe Centrum Europass, który potwierdzi nabyte kwalifikacje zgodnie ze standardami uznawanymi na terenie Unii Europejskiej i który jest przepustką do europejskiego rynku pracy.

BPK