Aktualności › ZWIEDZAMY BELWEDER, SEJM I SENAT

Dnia 18 listopada 2014 roku odbyła się jednodniowa wycieczka do Warszawy. Wzięli w niej udział uczniowie klasy I TGa i II LOP wraz z opiekunami Bogusławą Pawelska-Kozon, Anną Sawiak, Marzeną Kulesza i Renatą Czyż.

Mimo że Warszawa znajduje się zaledwie 56 kilometrów od naszej szkoły to warto odwiedzić naszą stolicę. Głównym punktem programu było zwiedzanie gmachu Sejmu i Senatu oraz Belwederu. Uczestnicy wycieczki mogli też posmakować specjałów restauracji sejmowej, gdzie zaplanowano obiad.

W grupach rozpoczęliśmy zwiedzanie gmachu Parlamentu Rzeczypospolitej Polskiej, a więc miejsca władzy ustawodawczej w naszym kraju. Uczniowie mogli się przekonać, że goście tacy jak my, mają osobne wejście, trzeba się wcześniej wylegitymować i przejść przez bramkę, gdzie każdy został dokładnie sprawdzony przez Straż Marszałkowską. Z przewodnikiem rozpoczęliśmy zwiedzanie od Sali Posiedzeń Senatu. Tam uczestniczyliśmy w wykładzie na temat obowiązków parlamentarzystów. Dowiedzieliśmy się od ilu wieków funkcjonuje Senat i Sejm, jak odbywają się posiedzenia i kto w nich bierze udział. Zaskoczyło nas to, że senatorzy mogą mówić z miejsca, a posłowie którzy zabierają głos muszą podejść do mównicy. Z zaciekawieniem przemierzaliśmy sejmowe korytarze i schody, gdzie dziennikarze prowadzili wywiady z politykami, których znamy ze ,,szklanego ekranu”.
Następnie przejechaliśmy pod pomnik Józefa Piłsudskiego i po kontroli BOR-u rozpoczęliśmy zwiedzanie Belwederu. Jego historia jest bardzo długa, a nazwa pochodzi od pięknej panoramy nazwanej po włosku belvedere – „piękny widok”. Pałac miał wielu gospodarzy. Od 1918 roku był siedzibą Naczelnika Państwa. Obecnie jest miejscem zamieszkania Prezydenta RP oraz jego rodziny. Wprawdzie pana Prezydenta nie spotkaliśmy, ale z dużym zainteresowaniem zwiedziliśmy wystawę Orderu Wojennego Virtuti Militari oraz ekspozycje poświęconą pamięci Marszałka Józefa Piłsudskiego, gabinet, salonik i pokój adiutanta. W latach 1918-22 Marszałek pełnił jednocześnie obowiązki głowy państwa i dowódcy armii, sprawując urząd Naczelnika Państwa i Wodza Naczelnego. Swoje zadania wykonywał z pomocą Adiutantury Generalnej Naczelnego Wodza i Kancelarii Cywilnej. Obejrzeliśmy Kaplicę i witraże wykonane przez Jerzego Owsiaka, organizatora Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy oraz najpiękniejszą salę – Salę Pompejańską. Tu odbywają się spotkania
z udziałem Prezydenta RP.
Sami na co dzień nie mamy możliwości odwiedzenia tych miejsc, a warto je zobaczyć. Wyjazd przyniósł mnóstwo wrażeń. Każdy wzbogacił swoją wiedzę na temat historii i funkcjonowania najważniejszych instytucji w państwie. Wszystkim dziękujemy za mile spędzony czas.

Opracowała:

Renata Czyż