Aktualności › POZNAJ POLSKĘ

,,Śladami Polskiego Państwa Podziemnego w regionie Łódzkim i Świętokrzyskim” w ramach projektu Poznaj Polskę

Pod takim hasłem w dniach 28-30 listopada młodzież z klas 3 LSa, 3 LSb, 3 LPp, 3 LOL wraz z opiekunami Panią Bożeną Pikora i Sylwią Wojciechowską uczestniczyła w wycieczce o charakterze edukacyjnym Śladami Polskiego Państwa Podziemnego.

Pierwszego dnia odwiedzone zostały miejsca związane ze Szlakiem Majora Hubala a mianowicie ,,Szaniec Hubala”, czyli symboliczny monument, składający się z kamieni polnych ułożonych w kształcie pierścienia. Dookoła emblematy wykonane z brązu: Krzyż Virtuti Militari, Krzyż Walecznych, 4 orły wojskowe i wieniec a także tablice pamiątkowe pozostałych ,,Hubalczyków”.

Kolejnego dnia uczniowie odwiedzili i zapoznali się z historią Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie oraz Muzeum Orła Białego. Mauzoleum jest wyjątkowym muzeum historyczno – martyrologicznym, którego głównym celem jest zachowanie pamięci o 817 spacyfikowanych w czasie II wojny światowej wsiach polskich. Ze względu na znajdujący się na terenie Mauzoleum zbiorowy grób pomordowanych mieszkańców Michniowa , Muzeum jest jednocześnie miejscem Pamięci Narodowej a od roku 1999 jest oddziałem Muzeum Wsi Kieleckiej.

Niezwykłą podróż w czasie młodzież odbyła podczas zwiedzania Muzeum Orła Białego. Prezentacja mundurów, uzbrojenia z czasów II wojny światowej uzupełniona ekspozycją plenerową spektakularnych eksponatów sprzętu wojskowego dostarczyła niezwykłych wrażeń i wiedzy o dziejach regionu.

W drodze powrotnej tego samego dnia udało się również zwiedzić i poznać historię Opactwa Cystersów w Wąchocku. Uczniowie zobaczyli od wewnątrz mury zakonu, klasztorne ogrody oraz dowiedzieli się jak wygląda życie codzienne i posługa Cystersów.

Celem ostatniego dnia podróży było zwiedzenie Kielc. Zanim jednak uczniowie wybrali się na spacer po tym pięknym mieście udali się na Kadzielnię, wzgórze położone w południowo – zachodniej części Kielc. Dawny kamieniołom to dziś park, rezerwat i amfiteatr w jednym. To miejsce dla tych którzy chcą pospacerować, ale także dla tych którzy chcą odkrywać tajemnice jaskiń i schronisk skalnych.

Ważnym punktem wycieczki tego dnia była lekcja historii ilustrująca dzieje więzienia w latach 1939 - 1956 w Muzeum Pamięci Narodowej. Młodzież w ciszy i skupieniu wysłuchała wykładu na temat losów osadzonych i akcji ,,Szarego” polegającej na uwolnieniu z kieleckiego więzienia 350 osadzonych.