Aktualności › KULTURALNA SZKOŁA NA MAZOWSZU

Zespół Szkół Nr1 im. Marii Skłodowskiej – Curie kulturalną szkołą na Mazowszu.

Celem Programu „ Kulturalna szkoła na Mazowszu” jest upowszechnianie dziedzictwa kulturowego wśród uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z województwa mazowieckiego w formie zorganizowanych grup szkolnych. Program umożliwia korzystanie z biletów wstępu za symboliczną złotówkę do mazowieckich instytucji kultury, dla których organizatorem jest Samorząd Województwa Mazowieckiego. Uczniowie ze „ Skłodowskiej „ pod kierunkiem nauczyciela geografii Bożeny Pikora, która nawiązała współpracę z instytucjami kultury, w ramach tego programu odbyli już cztery wyjazdy. W dniu 21 września 2022r klasy trzecie ( III LSa i III LOL) , II Liceum Ogólnokształcącego odwiedziły Muzeum Literatury w Warszawie oraz wzięły udział w lekcji muzealnej na temat życia i twórczości Adam Mickiewicza. Opiekunami tego wyjazdu były: Marzanna Siemienowska, Karina Gnatkowska i Katarzyna Grabska.

Muzeum Szlachty Mazowieckiej i Zamek Książąt Mazowieckich w Ciechanowie, to kolejny wyjazd w ramach programu , który miał miejsce w dniu 04. października 2022r. Był to wyjazd nie tylko w ramach programu „ Kulturalna szkoła na Mazowszu”, ale także jako nagroda dla uczniów, którzy w roku szkolnym 2021/2022 uzyskali najwyższe średnie, 100% frekwencji, odnieśli sukcesy sportowe oraz wykazali zaangażowanie społeczne na rzecz szkoły i środowiska lokalnego. Przedsięwzięcie było sfinansowane ze środków Rady Rodziców szkoły, za co bardzo dziękujemy. Uczniom towarzyszyli opiekunowie Samorządu Szkolnego – Marianna Popławska, Ewelina Błachno i Agnieszka Lutkowska.

W dniach 4 i 5 października 2022r uczniowie klas I TG, I LLa, III Lsa i II TB z wychowawcami ( Marzeną Kulesza, Sylwią Wojciechowską, Bożeną Pikora i Magdaleną Mikołajczyk) oraz Hanną Czajkowską, Marzeną Strzemieczną i Katarzyną Zglinicką w ramach wojewódzkiego programu obejrzeli spektakle teatralne w Mazowieckim Teatrze Muzycznym im. Jana Kiepury w Warszawie - „ Koń by też pisał wiersze gdyby mu dać sto złotych”. Jest to spektakl słowno – muzyczny oparty ma poezji Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego.

Wyjazdy stworzyły możliwość poznania piękna kulturowego Mazowsza, integracji klasowej i międzyklasowej.