Aktualności › DZIEŃ JĘZYKA POLSKIEGO w Zespole Szkół Nr 1 im. Marii Skłodowskiej - Curie

KONKURS „GRY I ZABAWY JEZYKOWE” ROZSTRZYGNIĘTY

Nauczyciele języka polskiego serdecznie gratulują zwycięzcom zmagań konkursu

„GRY I ZABAWY JEZYKOWE”, który odbył się 25.02.2020r. z okazji obchodów Międzynarodowego Dnia Języka Polskiego.

Laureatami konkursu zostali:

I miejsce - klasa II LOP w składzie:  Olga Liśkiewicz, Aleksandra Gnatkowska,nNatalia Sędziak, Natalia Podgórska;

II miejsceklasa I TBg w składzie: Krystian Kostrzewa, Aleksandra Kowalczyk, Jakub Kurpiewski, Marcin Garbarczyk;

III miejscekasa II LOL w składzie: Aleksandra Solmińska, Martyna Smaga, Marta Pazik, Maciej Kacprzyński;

Wyróżnienieklasa I BSg w składzie: Emilia Cyran, Kacper Sobierański, Marek Brejnak;

Wyróżnienie – grupa w składzie: Klaudia Chełchowska, Aleksandra Wróbel, Amelia Kasińska, Szymon Wierzchoń.

18.06. 2020r. laureaci Szkolnego Konkursu z okazji Dnia Języka Ojczystego otrzymali książki i dyplomy od Rady Rodziców Zespołu Szkół Nr1 im. Marii Skłodowskiej - Curie i nagrody rzeczowe ufundowane przez Pana Roberta Wrzesińskiego - właściciela firmy SKUP ZŁOMU BOSS METAL z Wyszkowa oraz przez Panią Anetę Nowicką z SALON SPRZEDAŻY PLAY w Wyszkowie.

Najważniejszym  przesłaniem międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego jest promocja wielojęzyczności oraz zwrócenie uwagi na chronienie różnorodności językowej, bezpośrednio związanej z problemem wymierania języków i kultur.

Podobnie jak w latach  ubiegłych  nauczyciele języka polskiego  i uczniowie ze Skłodowskiej aktywnie włączyli się w działania propagujące piękno języka ojczystego.

W zmaganiach konkursowych uczestniczyły 24 czteroosobowe zespoły z klas I i II Liceum, Technikum i Szkoły Branżowej I Stopnia.  Młodzież miała okazję sprawdzić swoją wiedzę i umiejętności językowe.  Uczniowie rozwiązywali krzyżówki dotyczące mitologii, frazeologii i przysłów, wyszukiwali słowa w ortograficznych i mitologicznych wykreślankach oraz budowali zdania z rozsypanek wyrazowych. Dużo zabawy i radości przysporzyło  rozwiązywanie rebusów językowych,  układanie puzzli słownych  i rozpoznawanie na fotografiach znanych Polaków – pisarzy, poetów, noblistów, postaci historycznych oraz wybitnych sportowców.

Na szkolnych korytarzach i drzwiach do klas pojawiły się łamańce językowe, ciekawostki polonistyczne, których odczytywanie sprawiało radość nie tylko uczniom, ale i nauczycielom. Podczas przerw młodzież miała niepowtarzalną okazję wysłuchać piosenek podkreślających wartość języka ojczystego. Społeczność ze Skłodowskiej mogła również  obejrzeć prezentacje dotyczące różnych zagadnień z zakresu języka polskiego. Nauczycielki języka polskiego są przekonane, że dbałość o poprawność językową towarzyszyć będzie wszystkim nie tylko z okazji dnia języka polskiego, ale również każdego dnia. Organizatorzy konkursu bardzo dziękują wszystkim sponsorom.

Marzanna Siemienowska,

Karina Gnatkowska