Aktualności › Ogólnopolski Program Profilaktyki Czerniaka.

Na zaproszenie Zarządu Powiatu Wyszkowskiego nasza szkoła przystąpiła w roku szkolnym 2019/2020 do Ogólnopolskiego Programu Profilaktyki Czerniaka we współpracy ze Studenckim  Kołem  Naukowym Onkoma w Centrum Onkologii - Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.
Według danych Krajowego Rejestru Nowotworów w 2016 roku w Polsce zarejestrowano ponad 3600 nowych zachorowań na czerniaka skóry. Porównując współczesne dane epidemiologiczne z historycznymi (1980-2016) zachorowalność na czerniaka wzrosła aż 10 -krotnie! Codziennie prawie 4 mieszkańców Polski niepotrzebnie umiera z powodu czerniaka.
Głównym celem programu profilaktyki było zwiększenie świadomości społecznej na temat czerniaka- czynników ryzyka oraz metod skutecznej profilaktyki. Program skierowany był do klas pierwszych. Pozostali uczniowie także będą edukowani z tego zakresu do końca roku szkolnego. W ramach programu odbyły się zajęcia wsparte ulotkami, plakatami i filmem, po których uczestnicy poznali skuteczne zasady profilaktyki czerniaka, zdobyli umiejętność samobadania skóry oraz różnicowania zwykłych znamion od podejrzanych o  charakter nowotworowy. Dzięki podejmowanym działaniom mamy szansę w długofalowej perspektywie wpłynąć na zdrowie i długość życia społeczeństwa.

Agnieszka Szczęsna