Aktualności › Dyrekcja Skłodowskiej

Drodzy Maturzyści, Szanowni Nauczyciele i Pracownicy

Chociaż morze jest wielkie, okręty nieraz się spotykają”.

Ta chińska mądrość wyraża najlepiej to, co czuję myśląc o latach spędzonych w Skłodowskiej. Los tak pokierował nami, że w wielkim teatrze życia dane nam było wystąpić na wspólnej scenie. Czas pokazał, że nasze spotkanie potraktowaliśmy jako szansę stworzenia harmonii w Zespole Szkół Nr 1 im. Marii Skłodowskiej – Curie w Wyszkowie. Już na początku wspólnej podróży założyliśmy, że ani indywidualizm, ani różnorodność osobowości nie przeszkodzą Nam w stworzeniu zespołu zgranego i silnego, a w dodatku niepowtarzalnego. Każdego dnia wzajemnie zaskakiwaliśmy, błyszczeliśmy talentami i przede wszystkim – nie dawaliśmy szansy najzwyklejszej rutynie. Mam zatem nadzieję, że Skłodowska zostanie zapamiętana jako Społeczność, która potrafiła połączyć uśmiech z mozolną pracą, pogodę ducha z ambicją, odrobinę szaleństwa z codziennością.

Dla Was Uczniowie to przedstawienie się dziś kończy. Kurtyna zaraz opadnie, zejdziecie ze sceny, by ustąpić miejsca tym, przed którymi jeszcze wiele wyjątkowych dni w II Liceum, Technikum Nr 1 i Branżowej Szkole I stopnia. Wkrótce ruszycie we wszystkie strony świata, bo przed Wami nowe role do zagrania. Jestem przekonany, że pomimo smutku rozstania, odchodzicie ze Skłodowskiej z sercami przepełnionymi radością, bo nie zmarnowaliśmy tu ani chwili i nikt nie odbierze Wam wspólnego skarbu – jedynych w swoim rodzaju wspomnień.

Gmach, a w nim Dyrekcja i Nauczyciele Zespołu Szkół Nr 1 im. Marii Skłodowskiej – Curie w Wyszkowie, patrzył jak dojrzewaliście, mądrzeliście, stawaliście się ludźmi pewnymi swoich wartości. Byliśmy z Wami nieprzerwanie, gdy przeżywaliście radości i sukcesy, ale też porażki i upadki, dzięki którym mocniejsi stąpacie dalej po wyznaczonej sobie drodze. Korytarze jeszcze długo będą rozbrzmiewały echem Waszych głosów, bo zostawiliście tam cząstkę siebie, a to co dziś staje się historią, zawsze będzie żywe w naszych sercach.

Nasze doświadczenie podpowiada, że w Was nie zginie, bo znaleźliście tu coś więcej, niż przewidują programy i podstawy programowe, coś, o czym nie mówi się w ministerstwie, ani nie czyta w żadnym podręczniku. Nie ujmują tego nawet rankingi, dzięki którym wielokrotnie chwaliliśmy Was, że chodzicie do Skłodowskiej, aczkolwiek i bez nich wiedzieliście, że jest ona najlepszą. Bo jest tu coś, o czym mówić nie trzeba. Wie o tym każdy, kto spędził czas w Skłodowskiej. To magia uczuć i atmosfera ciepła, które towarzyszyły Wam przez wszystkie lata. „Przyjaźnie na całe życie” – banalny frazes powiecie…, ale nie znajdzie się chyba nikt, kto nie podzieli mojego zdania, że nigdy nie byliśmy tu sami. Zawsze mogliśmy liczyć na pomocną, przyjacielską dłoń. I w końcu, że to też dzięki ludziom, którzy byli zawsze blisko – zarówno tym, którzy Was kształcili, jak i tym dzielącym z Wami szkolne ławki – jesteście lepsi i bardziej wartościowi.

W imieniu pozostających na warcie w Skłodowskiej dziękuję Wam młodzi Przyjaciele, Waszym Wychowawcom i Nauczycielom, za cierpliwość i za wiedzę, którą wzajemnie przekazaliście. Dziękuję Wam rodzice, za miłość i oparcie, które w Was znajdywali nasi Uczniowie i Wam dziewczęta i chłopcy za przyjaźń i wspólnie spędzone chwile.

Dziewczęta i chłopcy! Wkrótce otrzymacie świadectwa ukończenia szkoły. Życząc Wam abiturienci aktywnego i szczęśliwego życia w różnorodnej rzeczywistości, chcę wyrazić nadzieję, że zaangażujecie się twórczo i intelektualnie w budowanie naszej wspólnej, lepszej przyszłości. Życzę, aby po okresie pomyślnie zdanych egzaminów maturalnych nastał dla Was czas słonecznych i pogodnych wakacji, czas radości i przyjaznych spotkań. Na dalszą drogę Waszego dorosłego już życia, pragnę do Was skierować słowa Magdaleny Samozwaniec, „Idźcie przez życie z podniesionym czołem, ale nie z zadartym nosem”. Proszę aktywnie uczestniczyć w życiu publicznym.  Zmieniajcie rzeczywistość rozumnie, uczestnicząc w wyborach parlamentarnych i prezydenckich. Niech Was ogarnia szczęście wspierane zdrowiem.

W swoim dorosłym życiu kierujcie się prawdą, pięknem i dobrem a osiągnięcia i realizowane plany niech będą dla Was źródłem radości.

Jestem przekonany, że sprostacie stawianym Wam przez życie wyzwaniom, bo przecież szkoła, którą dzisiaj kończycie, należycie Was do tej roli przygotowała.

Nic dwa razy się nie zdarza. Żaden dzień się nie powtórzy. Ale w przemijaniu drzemie cały życia smak. Za to, co dziś przemija… dziękujemy Wam…

Dyrektor, Wicedyrektorzy i Kierownicy